02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

بررسی ترندهای بازاریابی موبایل و چگونگی استفاده از آن‌ها

ترند بازاریابی موبایل

ترندهای بازاریابی موبایلی نشان می‌دهند برخلاف باور عموم روند رشد کسب و کارها پس از همه‌گیری کرونا ضربه‌ی چندان بزرگی متحمل نشده‌اند. در حقیقت این ترندها نشان می‌دهند مردم وقت بیشتری از روز خود را صرف تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های دیجیتال می‌کنند.

قرنطینه و پروتکل‌های بهداشتی، تلفن‌های هوشمند را به بهترین وسیله برای برقراری ارتباط با مخاطب هدف و به‌روزرسانی محتوا تبدیل کرده‌اند.

به این ترتیب مخاطبان بیشتری برای جذب وجود دارد که این مساله دنیای تبلیغات موبایلی را بیش از پیش رقابتی کرده است. از آنجایی که مشتریان و بازاریاب‌ها به کانال‌های مختلف هجوم می‌آورند مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که این کانال‌ها اشباع شوند. در نتیجه جلب توجه‌‌ مخاطبان دشوار و تعامل با آن‌ها دشوارتر خواهد شد. در حقیقت رقابت شدیدتر و سخت‌تر می‌شود. 

هر کسب و کاری برای زنده ماندن در این بازار به تمام ابزارهای موجود نیاز دارد تا رابطه‌ی خود را با مخاطب مرتبط حفظ کنند. از این رو کسب و کارها زمین بازی خود را به سمت استفاده از ابزارهای نرم‌افزاری سوق داده‌اند. 

در این یادداشت درباره‌ی ترندهای بازاریابی موبایلی و اینکه چگونه می‌توانید از آن‌ها برای کسب و کار خود استفاده کنید بحث خواهیم کرد. در ادامه با ادتواپ همراه باشید. 

اهمیت ترندهای بازاریابی موبایلی 

شاید این سوال مطرح شود که چرا باید به ترندهای بازاریابی موبایلی بها داد. اجازه بدهید پاسخ این سوال را در آمارها بیابیم. اگر چه انتظار می‌رود که فروش تلفن‌های هوشمند با کاهش نه چندان زیادی مواجه شود اما همچنان روند استفاده از تلفن‌های هوشمند صعودی است. آمارها نشان می‌دهند که در دسامبر ۲۰۲۰ حدود ۴۳ درصد از ترافیک ایالات متحده از طریق تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها حاصل شده است. 

برای مناطق دیگری مانند آفریقا و آسیا هم روند مشابه‌ای گزارش شده است. بد نیست بدانید که تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها در این مناطق نسبت به آمریکا ترافیک بیشتری را به خود اختصاص داده‌اند. انتظار می‌رود این ارقام در سال‌های آتی افزایش یابند. بناربراین کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که بازاریابان موبایل باید به دنبال راه‌های بیشتری برای در معرض دید قرار گرفتن محصولات و خدمات خود در تلفن‌های همراه و همچنین افزایش نرخ تعامل باشند.  

علاوه بر این آمار و شواهد نشان می‌دهند که اولویت اول مصرف‌کنندگان سازگاری و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها برای تلفن‌های هوشمند است. بیش از نیمی از کاربران هنگام بارگیری طولانی وب‌سایت آن را رها می‌کنند. 

کارشناسان همچنین پیش‌بینی کرده‌اند که تغییرات زیادی در دنیای شبکه‌های اجتماعی رخ خواهد داد. بیش از ۹۵ درصد از کاربران فیس‌بوک و ۸۰ درصد از کاربران توییتر برای وارد شدن به این ۲ شبکه از تلفن‌های همراه خود استفاده می‌کنند. با اشباع بازار انتظار می‌رود طی چند سال آینده به تکنیک‌های بیشتر و جدیدتری برای دستیابی به اهداف نیاز باشد. 

حال وقت آن شده است که به ترندهای بازاریابی موبایلی و چگونگی بهره‌مند شدن از آن‌ها بپردازیم.

۱. افزایش استفاده از تلفن‌های هوشمند 

افزایش زمان استفاده از دستگاه‌های تلفن همراه یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی به شمار می‌آید. با توجه به این موضوع استراتژی‌های بازاریابی شما باید بیش از پیش به سمت دستگاه‌های تلفن همراه سوق پیدا کند. 

آمارهای اخیر بازاریابی موبایلی نشان می‌دهند که مصرف‌کنندگان زمان بیشتری را صرف تلفن‌های خود می‌کنند. همه‌گیری کرونا استفاده از تلفن‌های هوشمند را به ۷۰ درصد رساند.  

یکی از مهم‌ترین مسائلی که باید به آن دقت کنید این است که کاربران از شرکت‌هایی که دارای وب‌سایت و اپلیکیشن موبایل هستند بیشتر خرید می‌کنند. از آنجایی که همه چیز و همه کس در حال حاضر در گوشی‌های هوشمند حضور دارند منطقی نیست که کسب‌ و کارها فرصتی را که تلفن‌های همراه فراهم کرده‌اند نادیده بگیرند. 

بر اساس این آمارها شما باید علاوه بر بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به دنبال راه‌های دیگری برای افزایش نرخ تعامل باشید که در ادامه‌ی بررسی ترندهای بازاریابی موبایلی به این موضوع خواهیم پرداخت. 

۲. بلاکچین یکی از جدیدترین ترندهای بازاریابی موبایلی 

برنامه‌های توزیع شده یکی از جدیدترین ترندهای بازاریابی موبایلی به شمار می‌آیند. آن‌ها شبیه همان اپلیکیشن‌هایی هستند که ما روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم. با این حال این برنامه در شبکه‌ها نظیر به نظیر اجرا می‌شوند.  

بزرگان فناوری بر این باورند که این اپلیکیشن‌ها در آینده‌ای نزدیک همه‌گیر خواهند شد. آن‌ها در حقیقت اعتقاد دارند که این برنامه‌ها و سایر خدمات غیرمتمرکز بازار را به هم خواهند ریخت که بازاریابی موبایلی و تبلیغات موبایلی از این قاعده مستثنی نخواهند بود. 

بر اساس گفته‌های کارشناسان، بلاکچین امنیت بیشتری را برای کاربران فراهم می‌کند و به آن‌ها اجازه می‌دهد که اطلاعات و دارایی‌های خود را به طور خصوصی در اختیار داشته باشند. به این ترتیب با افزایش امنیت و خصوصی‌سازی اطلاعات دسترسی به مخاطبان برای بازاریابان دشوار خواهد شد. 

بلاکچین یکی از ترندهای بازاریابی موبایلی است که این روزها در حال شکل‌گیری است که به احتمال زیاد نه تنها یک صنعت بلکه حوزه‌های مختلفی مانند بانک‌داری، تبلیغات و خرده‌فروشی را در آینده دستخوش تغییر کند. 

۳. تبلیغات موبایلی یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی 

افزایش هزینه‌هایی که صرف تبلیغات موبایلی می‌شود آن را به یکی از ترندهای بازاریابی موبایلی تبدیل کرده است که برای دستیابی به اهداف خود نباید این کانال تبلیغاتی را نادیده گرفت. 

از آنجا که افراد بیشتر وقت خود را صرف استفاده از گوشی‌های خود می‌کنند این موضوع قابل درک است. علاوه بر این از آنجایی که این رقم پتانسیل رشد دارد تا چند سال آینده تلفن‌های همراه به عنوان یکی از بزرگترین کانال‌های تبلیغاتی شناخته خواهند شد. 

بیشتر بخوانید: 

۴. هدف قرار دادن بازاریابی محلی 

توجه به بازاریابی محلی یا همان لوکال مارکتینگ یکی از ترندهای بازاریابی موبایلی به شمار می‌آید.

برای بهره بردن از این ترند بازاریابی موبایلی باید بتوانید یک موقعیت مکانی را بر اساس ویژگی‌های خود هدف قرار دهید. علاوه بر این باید از یک ابزار قدرتمند برای دریافت اطلاعات جمعیتی مخاطبان هدف خود استفاده کنید. 

در صورتی که نماینده‌های فروش شما در مکان‌های مختلف حضور دارند توجه به بازاریابی محلی بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند. از آنجایی که دیگر بازاریابان و صاحبان مشاغل ازاهمیت بازاریابی محلی اطلاع دارند شما باید نسبت به جایگذاری تبلیغات و سئو سایت خود بر اساس نیازها و شرایط موقعیت مکانی مورد نظر خود حساس باشید. 

بد نیست بدانید مصرف‌کنندگان از جست‌وجوی صوتی برای کسب اطلاعات درباره‌ی کسب و کارهای محلی استفاده می‌کنند. انتظار می‌رود که استفاده از جست‌وجوی صوتی با پیشرفت‌هایی که در بلندگوهای هوشمند حاصل شده است افزایش پیدا کند. به این ترتیب بهتر است وب‌سایت خود را برای جست‌وجوی صوتی بهینه کنید. 

۵. تجارت اجتماعی 

تجارت اجتماعی یکی از داغ‌ترین و مهم‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی به شمار می‌آید. به زبان ساده به  فروش مستقیم محصول یا ارائه‌ی مستقیم خدمتی در شبکه‌های اجتماعی تجارت اجتماعی گفته می‌شود. تفاوت تجارت اجتماعی و بازاریابی شبکه‌های اجتماعی این مساله است که در اینجا ما به دنبال خروج مشتری از صفحه و هدایت ایشان به سمت وب‌سایت خود نیستیم. صفر تا صد فرآیند در همان صفحه انجام می‌شود. 

خرده‌فروشان و بازاریاب‌ها از قدرت شبکه‌های اجتماعی برای افزایش فروش و ارزیابی بازار هدف خود استفاده می‌کنند. شبکه‌های اجتماعی در حال حاضر ابزارهای مفیدی برای تجزیه و تحلیل ارائه می‌دهند.  

علاوه بر این بیشتر برندها به سمت تجارت اجتماعی حرکت کرده‌اند. از هر چهار صاحب کسب و کار یک نفر در حال فروش محصولات یا ارائه‌ی خدمات خود در فیس‌بوک است. علاوه بر این ۳۰ درصد از مصرف‌کنندگان اذعان داشته‌اند که به خرید مستقیم از طریق شبکه‌های اجتماعی علاقه دارند. 

برای دستیابی به بالاترین اهداف خود باید مراقب تجارت اجتماعی باشید. قبل از شدیدتر شدن رقابت و از دست رفتن این فرصت باید از آن بهره ببرید. از این رو ممکن است کاربران دیگر به روش‌های قدیمی مارکتینگ پاسخ ندهند. به این ترتیب کسب و کارها برای پیدا کردن روش‌های جدیدی به منظور ترغیب مردم در شبکه‌های اجتماعی تحت فشار قرار خواهند گرفت. با در نظر گرفتن این مساله می‌توان گفت تجارت اجتماعی یکی از ترندهای بازاریابی موبایلی است که نباید استفاده از آن را به بعد موکول کرد. 

تولید محتوای ویدیویی یکی از جذاب‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی

۶. تولید محتوای ویدیویی یکی از جذاب‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی 

از آنجایی که پیش‌بینی می‌شود ارزش مارکت تبلیغات ویدیویی در سطح جهان تا سال ۲۰۲۶ به رقمی حدود ۱۸۶ میلیارد دلار برسد محتوای ویدیویی یکی از ترندهای بازاریابی موبایل به شمار می‌آید که نباید از آن غافل شد. 

در حال حاضر بسیاری از کسب و کارها به این موضوع اشاره می‌کنند که تبلیغات ویدیویی بازده سرمایه‌گذاری آن‌ها را به طور قابل توجه‌ای افزایش داده است. 

علاوه بر این طبق آخرین داده‌های منتشر شده کاربران بیش از انواع دیگر محتوا به مصرف محتوای ویدیویی علاقه دارند. بر این اساس کارشناسان اعلام کردند محتواهای ویدیویی ۸۲ درصد از کل ترافیک اینترنت مصرف‌کنندگان را تشکیل دهند. 

مصرف‌کنندگان همچنین در شبکه‌های اجتماعی بیش از هر محتوایی ویدیوها را تماشا می‌کنند. همانطور که در بخش‌های گذشته اشاره شد بخش قابل توجه‌ای از کاربران با استفاده از تلفن همراه  خود در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کنند. 

با توجه به داده‌های ذکر شده نباید از قرار گرفتن محتوای ویدیویی در لیست ترندهای بازاریابی موبایلی تعجب کرد. تا سال ۲۰۲۴ پیش‌بینی می‌شود هزینه‌ای که در ایالات متحده آمریکا صرف تبلیغات ویدیویی می‌شود به ۹.۵ میلیارد دلار برسد. کارشناسان انتظار دارند که این رقم در سال‌های بعد از ۲۰۲۴ هم افزایش پیدا کند. بد نیست به این موضوع اشاره شود که تمایل کاربران به تماشای فیلم و آموزش آنلاین پس از بیماری کرونا به شدت افزایش پیدا کرده است. در حقیقت به کمک محتوای ویدیویی می‌توان نرخ تعامل را تقویت کرد. 

۷. واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)؛ جذاب‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی 

از آنجایی که رقابت در بازار دیجیتال مارکتینگ بسیار بالا است اغلب بازاریاب‌ها پس از ظهور فناوری‌های جدید تلاش می‌کنند از آن‌ها برای جذب مخاطب هدف و تعامل بیشتر استفاده کنند. از این رو واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) را باید در لیست ترندهای بازاریابی موبایلی جا داد. 

امروزه به دلیل وجود هدست‌های واقعیت مجازی زیادی که برای موبایل در بازار وجود دارد بسیاری از برندها به سمت ایجاد تجربه‌های VR موبایل حرکت کرده‌اند تا بتوانند نظر مخاطب را جلب کنند. برای مثال می‌توان به بازی «The Hard Way» اشاره کرد که کی‌اف‌سی در آن از طریق یک شبیه‌سازی آموزشی طرز تهیه مرغ معروف خود را با مخاطبانش به اشتراک گذاشته است. 

از طرف دیگر برند ایکه‌آ این امکان را برای کاربران فراهم کرده است که برای امتحان کردن مبلمان و خرید آن از یک اپلیکیشن واقعیت افزود (AR) استفاده کنند. کاربر ابتدا مبلمان مورد نظر خود را انتخاب می‌کند و به اپلیکیشن طراحی شده موقعیت مکانی را که می‌خواهید آن را قرار دهید نشان می‌دهید. سپس برنامه مبلمان را در آن نقطه برای شما شبیه‌سازی می‌کند. به این ترتیب شما می‌توانید بررسی کنید که آیا این مبلمان با فضای دلخواه شما سازگار است یا خیر. شما همچنین می‌توانید مبلمان را تغییر دهید یا آن را به محل دیگر منتقل کنید. 

با توجه به شرایطی که واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای کسب و کارها فراهم می‌کنند کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند در آینده‌ی نزدیک برندهای بیشتری از آن‌ها بهره می‌برند. آن‌ها نسبت به سایر ترندهای بازاریابی موبایل سرگرم‌کننده‌تر، جذاب‌تر و راحت‌تر هستند. 

بیشتر بخوانید: 

5G

۸. فایوجی (5G) 

گفته می‌شود که فایوجی یکی از مهم‌ترین ترندهای بازاریابی موبایلی در سال‌های آتی خواهد بود. از آنجایی که فناوری فایوجی قرار است پهنای باند بیشتری را در اختیار کاربران بگذارد امکان پخش ویدیو با کیفیت 4k و همچنین واقعیت مجازی‌های با کیفیت بالا فراهم خواهد شد. از این رو برندها می‌توانند تجربه‌های کاربری غنی‌تری را برای مخاطبان هدف خود رقم بزنند. در حقیقت به کمک فایوجی تجربه کاربری راحت‌تر، روان‌تر و قدرتمندتر خواهد شد. 

در حال حاضر برخی از تلفن‌های موجود در بازار از قبل برای فایوجی آماده شده‌اند. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان امسال شاهد ورود تلفن‌های هوشمند بیشتری خواهیم بود که از این فناوری پشتیبانی می‌کنند.  

اگر اغلب مشتریان از فایوجی استفاده کنند بازاریابان هنگام ارائه تجربه‌های کاربری باید سطح کیفیت خود را افزایش دهند. این بدان معنا است که وقتی فایوجی توسط اکثر مردم پذیرفته شود دنیای بازاریابی موبایل دستخوش تغییر جدی خواهد شد. از این رو فایوجی در بالای لیست مهم‌ترین ترندهای بازاریابی موبایل قرار گرفته است زیرا در صورت غافل شدن از آن پس از همه‌گیر شدن این فناوری در تطبیق با شرایط ممکن است کسب و کار شما را با مشکلات بسیار جدی مواجه کند. 

چگونگی استفاده از ترندهای بازاریابی موبایل

بدون شک پیش‌بینی وقوع تغییرات در دنیای دیجیتال مارکتینگ کار آسانی نخواهد بود. با این حال ما می‌توانیم بر اساس نشانه‌ها و آمارها نسبت به ترندهای بازاریابی موبایل که تاثیر قابل توجه‌ای در روند بازاریابی ایجاد خواهند کرد هوشیار و آگاه باشیم. 

اگر چه هیچ دستورالعمل خاصی برای استفاده از ترندهای بازاریابی موبایل وجود ندارد اما نظارت بر تحولات و اتفاقات حوزه فعالیت شما می‌تواند برای شروع خوب باشد. در حقیقت بدون تجزیه و تحلیل اتفاقاتی که در صنعت شما رخ می‌دهد نمی‌توانید از این ترندها بهره ببرید. 

پس از بررسی ترندهای بازاریابی موبایلی در حوزه‌ی فعالیت خود می‌توانید به سراغ بررسی تاثیر آن‌ها در آینده‌ی کسب و کار خود بروید. به همین منظور نکات مثبت و منفی هر کدام را به طور جداگانه یادداشت کنید. از این طریق می‌توانید از میان ترندهای بازاریابی موبایلی موثرترین موارد را که بیشترین بازدهی را برای شما به ارمغان خواهند آورد انتخاب کنید. 

به خاطر داشته باشید که دنیای دیجیتال مارکتینگ به دلیل پیدایش فناوری‌های جدید به طور مداوم در حال تغییر است. از این رو شما نمی‌توانید به لیست خود به عنوان یک لیست با بازدهی قطعی و دائمی نگاه کنید. در حقیقت شما باید در صورت نیاز آماده‌ی تغییر این لیست باشید. 

سخن آخر 

ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که بازاریابی موبایل با سرعت بسیار زیادی پیش‌ می‌رود و پیش‌بینی رفتارهای مصرف‌کنندگان بسیار دشوار است. در حقیقت شما دیگر نمی‌توانید به روش‌های قدیمی دل ببندید و امیدوار باشید آن‌ها همیشه می‌توانند مفید باشند. در بازاریابی موبایل تغییر جز لاینفک کار است. شما باید همیشه به جلو نگاه کنید و سعی کنید از فناوری‌ها، ابزارها و استراتژی‌های جدید استقبال کنید تا نسبت به رقبای خود برتری پیدا کنید. 

امروزه ترندهای بازاریابی موبایل به مهم‌ترین اولویت بیشتر صاحبان کسب و کارها تبدیل شده است. اغلب صاحبان کسب و کارها این مساله را درک کرده‌اند که برای باقی ماندن در بازار باید خود را با تغییرات دنیای بازاریابی موبایل وفق دهند یا مدت زمان زیادی طول نمی‌کشد که از این رقابت حذف شوند. به عبارت دیگر هماهنگی با اقتضائات عصر دیجیتال و تکامل رفتار کاربران لازمه‌ی موفقیت هر کسب و کاری است. 

کارشناسان ما در تیم ادتواپ آماده‌ی پاسخ دادن به تمام سوال‌های شما در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ هستند. علاوه بر این شما می‌توانید برای رشد و توسعه‌ی کسب و کار خود از خدمات ادتواپ از جمله تبلیغات موبایلی استفاده کنید.