02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

استفاده از مصورسازی داده ها برای استفاده در بازاریابی اینترنتی

مصورسازی داده ها

برای اهمیت مصورسازی داده ها در شرکت، این موقعیت را تصور کنید: به عنوان مدیر ارشد دیجیتال مارکتینگ (برای بالا بردن سطح اطلاعات در هر مقطعی،کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ پیشنهاد می گردد)، شما وظیفه دارید تا از نتایج بازاریابی سالانه برای مدیر عامل خود گزارش تهیه کنید و باید واضح، شفاف و کارآمد باشد تا کل دستاوردهای شما را به هر ذی‌نفعی که در جلسه نشسته است، منتقل کند.

برای تهیه گزارش از بازاریابی می‌توانید از ابزارهای گوگل استفاده کنید.

چگونه این کار را انجام می‌دهید؟ ممکن است شما مدیر ارشد دیجیتال مارکتینگ نباشید. اما اغلب خود را در موقعیتی می‌یابید که باید داستان پشت داده‌های بازاریابی آنلاین خود را به طور خلاصه و مؤثر منتقل کنید.

اینجاست که مصورسازی داده وارد عمل می‌شود.

چرا مصورسازی داده‌ها برای انتقال پیام شما در بازاریابی مهم است

این روزها ما غرق اطلاعات هستیم. منابع توجه رو به کاهش است و همه از داده‌های اضافی و پیچیده رنج می‌برند و بسیاری از مردم احساس می‌کنند که در اطلاعات غرق شده‌اند. در مقایسه با آنچه مردم در دهه 1980 با آن سروکار داشتند، ما 5 برابر بیشتر اطلاعات دریافت می‌کنیم. معادل 174 روزنامه در روز .

جالب است که چگونه یک چیز ناملموس مانند “اطلاعات” می‌تواند چنین تأثیر ملموس و قدرتمندی بر مردم داشته باشد.

برخی از دانشمندان علوم اعصاب توضیح می‌دهند که این موضوع به این دلیل است که مغز ما برای مقابله با حجم اطلاعاتی که هزاران سال پیش در دنیایی که کندتر بود، طراحی  شده بود. با این حال، فناوری و نوآوری خیلی سریع‌تر از مغز ما توسعه یافته‌اند و هنوز سازگاری لازم را پیدا نکرده‌ایم. نتایج آن خستگی مغز در وسط روز و احساس غرق شدن در داده‌های زیاد است.

همچنین بخوانید: بازاریابی عصبی برای دیجیتال مارکتینگ + نگاه علمی، فلسفی با نمونه‌های جالب

وقتی نگاه دقیق‌تری به مغز خود می‌اندازیم، همان ارگانی که مسئول رسیدگی به همه آن اطلاعات است، می‌بینیم که ماهیت بسیار بصری دارد.

مصورسازی داده ها همان کوچک کردن لقمه غذا است

در واقع، 90٪ از اطلاعات منتقل شده بصری است. به همین ترتیب، مطالعات نشان می‌دهد که مردم 80 درصد از آنچه را که می‌بینند و انجام می‌دهند، به یاد می‌آورند، اما تنها 30 درصد از آنچه را که می‌خوانند، به خاطر می‌آورند. تصاویر 60000 برابر سریع‌تر از متن پردازش می‌شوند. که این موضوع اهمیت مصورسازی داده را نشان می‌دهد.

همه این‌ها یک توضیح ساده و طبیعی دارند: چشم‌ها مانند دوربین‌های کوچکی هستند که عکس‌های اطلاعاتی را بهتر در مغز ما ذخیره می‌کنند. همین مغز نیمی از ظرفیت خود  را به طور مستقیم یا غیرمستقیم به عملکرد بینایی اختصاص داده است.

معلوم می‌شود که ما به‌گونه‌ای طراحی شده‌ایم که اطلاعات تصویری را به یک استراتژی عالی برای بازاریابان تبدیل می‌کند!

به عنوان یک بازاریاب، شما روزانه هزاران فاکتور را دست‌کاری می‌کنید. پیگیری این‌ها، تشخیص روندها و الگوها با نمودار بصری آسان‌تر از مطالب خواندنی است.

در نهایت، وقتی به داستان گوش می‌دهیم، مغز ما بیشتر فعال می‌شود. ارائه یک روایت هنگام ارائه داده‌های خود، مخاطبان شما را بیش از پیش درگیر می‌کند.

نقش استوری تلینگ در کنار مصورسازی داده بهترین استراتژی برای موقعیتی است که اول به آن اشاره کردیم. اما در حال حاضر، بیایید روی بخش دیداری تمرکز کنیم.

بیایید کمی عمیق‌تر به مکانیسم‌های پشت مصورسازی داده ها و مراحل آماده‌سازی آن به صورت مؤثر و عملی بپردازیم.

چگونه می‌توان مصورسازی داده را با تمرکز بر نیازهای مخاطبان ایجاد کرد

شناخت مخاطبان

اول از همه، باید مخاطبان خود را تعریف کنید: مصورسازی داده های خود را برای چه کسانی ایجاد می‌کنید؟ آن‌ها چه نوع افراد یا اشخاصی هستند، چه کار می‌کنند و به دنبال چه هستند؟ کلی گویی نکنید: با جزئیات تعریف کنید که این داده‌ها را به چه کسانی ارائه خواهید کرد و اهداف آن‌ها را مشخص کنید.

سؤالاتی که مدیر عامل شما می‌پرسد و آنچه که او باید بداند به شدت با آنچه تیم شما باید بدانند متفاوت است، پس تمامی سؤالات و خواسته‌ها را لیست کنید. تک‌تک اعضای مخاطب شما به دنبال کسب سود برای خود هستند. مهم است که اهداف آن‌ها را در اولویت قرار دهید تا انتظارات آن‌ها را برآورده کنید و اعتماد آن‌ها را به دست آورید.

هنگامی که به این سؤالات در مورد مخاطبان خود پاسخ دادید و مدتی خود را در جای آن‌ها قرار دادید، به اطلاعاتی که آن‌ها برای برآورده کردن انتظارات خود نیاز دارند فکر کنید.

پاسخگویی به نیازهای آن‌ها

برای شروع، باید داده‌های مناسب را انتخاب کنید. فرض کنید مخاطبان شما متشکل از سرمایه‌گذاران یا مدیران مالی شرکت شما هستند که هر سال بودجه طرح بازاریابی اینترنتی را مشخص می‌کنند. آن‌ها باید معیارها و KPIهایی را ببینند که به آن‌ها بگوید آیا روی محصول مناسبی سرمایه‌گذاری کرده‌اند یا بودجه‌ای را که تخصیص می‌دهند باعث ایجاد سود شده است؟

همچنین بخوانید: رفتار مصرف کننده؛ علم متقاعدسازی و چگونگی تاثیر گذاری بر آن

معیارهای مهم در پروژه مصورسازی داده:

تعداد مشتریانی که توسط بازاریابی اینترنتی ایجاد شده‌اند: به همه این ایده را می‌دهد که چه مقدار از پایگاه مشتری توسط دیجیتال مارکتینگ جذب شرکت شده است. تأکید بر این موضوع در مصورسازی داده بسیار مهم است؛ زیرا بازاریابی نه تنها شامل آگاهی از برند می‌شود، بلکه مشتریان بالقوه را به سمت بخش فروش و کسب درآمد از آن‌ها هدایت می‌کند.

نرخ تبدیل Funnel :

به درک اینکه چقدر تلاش‌های شما در تولید سرنخ‌های باکیفیت مؤثر است و آن‌ها را به انتهای قیف منتقل می‌کند کمک می‌کند.

همچنین بخوانید: قیف محتوا چیست و چگونه یک قیف محتوا موثر بسازیم؟

بازده سرمایه گذاری ROI در بازاریابی:

معیاری که آن‌ها می‌خواهند ببینند این است که با هر ریال هزینه چقدر سود ایجاد می‌شود.

اگر مخاطبان شما متشکل از اعضای تیم شما هستند که بر روی فعالیت‌های سئو متمرکز هستند، باید داشبوردهای پیشرفته  Google Analytics یا اینسایت اینستاگرام را نمایش دهید.

در مصورسازی داده باید معیارهایی تعیین کنید که نشان دهد چگونه در دیجیتال مارکتینگ عمل می‌کنید. این معیارها می‌تواند موارد زیر باشد:

منابع ترافیک:

ترافیک یکی از مهم‌ترین معیارهای موفقیت وب سایت شما است. درک اینکه بازدیدکنندگان شما از کجا می‌آیند و اینکه ببینید آیا تلاش‌هایتان را روی کانال مناسب (ارگانیک، ارجاعی، پولی، اجتماعی یا مستقیم) متمرکز کرده‌اید، مهم است.

ردیابی صفحه:

شما می‌خواهید نشان دهید که بازدیدکنندگان شما در صفحات وب سایت شما چگونه رفتار می‌کنند. چه مدت در سایت می‌مانند (مدت جلسه)، چند صفحه را قبل از ترک می‌بینند (میانگین صفحات در هر جلسه)، یا نرخ پرش شما چقدر است. مصورسازی داده در این موضوع به شما کمک می‌کند تا بهترین صفحات فرود تبدیل کننده را برای کمپین‌های بازاریابی مختلف خود شناسایی کنید.

یک تصویر بزرگ از عملکرد و استراتژی خود آماده کنید. معیارهای نمایش داده شده می‌تواند موارد زیر باشد:

هزینه‌های بازاریابی برای کانال‌های مختلف در طول سال، سه‌ماهه یا ماه و میزان درآمدی که آن‌ها ایجاد کرده‌اند.

سود کلی بازاریابی و به طور خاص سود به ازای هر خرید.

مصورسازی داده به شکل مناسب

اکنون که معیارهای مناسب برای مخاطبان مناسب انتخاب شده است، باید راهی برای تجسم کارآمد آن‌ها پیدا کنید. مشکل اغلب در اینجاست.

به خاطر داشته باشید که دیدگاه‌های مختلف به سؤالات مختلف پاسخ می‌دهند و نمودارهای مختلف داستان‌های متفاوتی را بیان می‌کنند: باید آن‌ها را با دقت انتخاب کنید!

بیایید چند مثال را برای نشان دادن این موضوع مرور کنیم:

نمودار خطی T :

تکامل، روند، شتاب یا نوسانات یک متغیر را نشان می‌دهد. اگر تصمیم بگیرید که ناحیه زیر خط را با رنگ پر کنید، نمودار خطی را می‌توان به نمودار ناحیه‌ای یا مساحتی تبدیل کرد.

نمودارهای مساحتی مانند نمودارهای میله‌ای، می‌توانند یک رابطه جزء به کل را به تصویر بکشند.

نکته: از جمع کردن خطوط زیاد خودداری کنید که درک مطلب را دشوار می‌کند. به همین ترتیب، رنگ آمیزی مناطقی که روی یکدیگر همپوشانی دارند، سردرگمی زیادی را در نمودار ایجاد می‌کند. در رشد ترافیک سایت می‌توان از نمودار خطی T استفاده کرد.

نمودار خطی

نمودار میله‌ای:

می‌تواند افقی، عمودی یا پشته‌ای باشد. مانند خط، می‌تواند یک تکامل را نشان دهد، اما زمانی مفیدتر است که شما نیاز به مقایسه متغیرها و رتبه بندی آن‌ها دارید.

نکته: اگر می‌خواهید یک تکامل را نشان دهید، از نمودار عمودی (ستونی) استفاده کنید، زیرا زمان از چپ به راست نشان داده می‌شود. در قسمت یوزر بای لنگوئیج آنالیتیکس از نمودار میله‌ای استفاده شده است.

نمودار میله‌ای

نمودار دایره‌ای:

نمودار دایره‌ای در علم آمار بسیار مورد استفاده و سوء استفاده قرار گرفته است. اما نمودار دایره‌ای می‌تواند در جای مناسب بسیار مؤثر باشد. به‌عنوان‌مثال، برای ارائه یک تصور تقریبی از یک متریک که در آن رقم دقیق اهمیت خاصی ندارد، اما نسبت‌ها اهمیت دارند بسیار مهم است. مانند سهم هر قسمت از ترافیک سایت شما (ارگانیک، دایرکت، ریفرال و …)

در واقع نمودارهای دایره‌ای، برای تجسم بسیار کارآمد هستند؛ زیرا نمای مستقیمی از یک رابطه جزء به کل ارائه می‌دهند. به همین دلیل است که بسیاری از ابزارها دارای صفحه مدور (ساعت، سرعت سنج و غیره) هستند.

نکته: برای مقایسه دقیق با بسیاری از متغیرها استفاده نکنید. اگر 1% اختلاف بین دو متغیر وجود داشته باشد، نمودار دایره‌ای آن را به خوبی نمایش نمی‌دهد. به همین ترتیب، متغیرهای بیش از حد باعث می‌شود که اثربخشی آن کاهش یابد.

نمودار دایره‌ای

نمودار T :

به عنوان “سرعت سنج” شناخته می‌شود، آن‌ها به راحتی قابل هضم هستند. با این حال، آن‌ها را می‌توان برای نمایش تنها یک مقدار در یک زمینه کمی استفاده کرد. هیچ مقایسه‌ای با متغیر دیگری امکان‌پذیر نیست مگر اینکه دو نمودار اندازه گیری جداگانه ایجاد کنید.

نکته: فقط برای نمایش یک نقطه داده از آن استفاده کنید. نمی‌توان برای بیان یک روند، تکامل یا مقایسه از آن استفاده کرد. در نمودار تست سرعت سایت در جی تی متریکس از این مدل استفاده می‌شود.

نمودار سرعت سنج

نمودار عنکبوتی:

نمودارهای عنکبوتی که به عنوان «رادار» نیز شناخته می‌شوند، نمودارهای مقایسه‌ای هستند. وقتی داده‌های چندمتغیره با بیش از سه متغیر کمی مجزا دارید، راه خوبی برای نمایش آسان آن است.

به عبارت دیگر، شما می‌خواهید دو یا چند چیز را ارزیابی کنید که دارای سه ویژگی یا بیشتر هستند. مثلاً مقایسه چند شرکت دیجیتال مارکتینگ با فاکتورهای مختلف.

نکته: استفاده از آن برای بیان زمان، روند یا تکامل امکان‌پذیر نیست.

نمودار عنکبوتی

نقشه:

نقشه‌ها برای نمایش داده‌های جغرافیایی خوب هستند. مهم است که ارزش افزوده را به روشی قابل خواندن به ارمغان بیاورید.

نکته: پر کردن نقشه با نقاط قرمز چیزی جز سردرگمی به همراه نخواهد داشت. مراقب نحوه نمایش داده‌های خود روی آن باشید. قسمت کاربران به تفکیک کشور در آنالیتیکس با این نمودار است.

نقشه

نمودارهای پراکندگی:

این نمودار زمانی بسیار مفید است که با استفاده از یک مجموعه داده بسیار بزرگ به دنبال همبستگی بین متغیرها باشید. این نمودارها برای نشان دادن میزان تأثیرگذاری یک متغیر توسط متغیر دیگر استفاده می‌شوند. رابطه بین این دو متغیر را همبستگی می‌گویند.

نکته: زمانی که می‌خواهید داده‌هایی را نشان دهید که هر نمونه حداقل دو معیار دارد، یک نمودار مفید است. افزودن خط روند نیز می‌تواند کمک کننده باشد. برای بررسی جذب ترافیک در 2 بنر به صورت A/B تست می‌توان از این نمودار استفاده کرد.

نمودار پراکندگی

داشبورد و نقش آن در مصورسازی داده‌ها

شما اکنون مصورسازی داده را به درستی انجام داده‌اید که به سؤالات مناسب برای مخاطبان پاسخ می‌دهد. اما در این قسمت پایان کار شما صورت نمی‌گیرد. اکنون باید تمام نمودارهای خود را با هم جمع کنید تا نمای کلی داستان داده‌های خود را ایجاد کنید: یک داشبورد زیبا. مانند گوگل آنالیتیکس

با این حال، مانند هر موضوع دیگری، نکات، ترفندها و روش‌هایی وجود دارد که باید آن را دنبال کنید تا به جذاب‌ترین و قابل‌فهم‌ترین شکل ارائه داشبورد برسید.

از آنجایی که نیازی به اختراع مجدد چرخ نیست، در اینجا دستورالعمل‌هایی وجود دارد که می‌توانید از آن برای کمک در ساخت داشبورد خود استفاده کنید.

بهترین روش‌های طراحی داشبورد برای مصورسازی داده ها

در مصورسازی داده: کمتر، به معنای بیشتر است.

از زمانی که رابرت براونینگ، شاعر قرن نوزدهمی، برای اولین بار بیان کرد که «کمتر، بیشتر است» زمان زیادی گذشته است. با این حال، این توصیه‌ای است که ما هنوز هم دوست داریم از آن پیروی کنیم.

این تصور که وضوح و سادگی منجر به طراحی خوب می‌شود، به اندازه امروز در ایران سابقه نداشته است. جنبش مینیمالیستی و سبک طراحی در واقع همه چیز را، از محصولات فناوری گرفته تا لباس، دستخوش تغییر کرده است.

اما اجرای آن دشوار نخواهد بود؛ زیرا قبلاً معیارهای مرتبط را برای مخاطبان خود انتخاب کرده‌اید.

بهینه سازی داده‌ها با اشکال مختلف

برای بهینه‌سازی تأثیر داده‌های خود بر روی مخاطبان، می‌توانید آن‌ها را به گونه‌ای سازماندهی کنید که برای مخاطب جذاب باشد. مکتب روان‌شناسی گشتالت راهنمای بزرگی نوشت که اشکال و ویژگی‌های بهم ریختگی را با قوانین خاص سازماندهی می‌کند.

به‌عنوان‌مثال، اصل مجاورت حکم می‌کند که انسان تمایل دارد عناصر را بر اساس مکان آن‌ها (“نزدیکی” آن‌ها) گروه بندی کند.

اصل دیگر شباهت است: دایره‌ها با دایره‌ها و مربع‌ها با مربع‌ها در یک گروه می‌روند. انسان‌ها به طور طبیعی عناصر قابل مقایسه را با هم گروه بندی می‌کنند.

اگر چندین مستطیل سبز در داده خود دارید، مخاطبان شما انتظار دارند که آن‌ها با هم گروه شوند. این موضوع نقش مهمی در مصورسازی داده دارد.

زمینه را در مصورسازی داده فراهم کنید

اگر داده‌های شما به‌صورت آنلاین از طریق Google Analytics جمع‌آوری شده‌اند و در یک بازه زمانی خاص روی یک کانال یا بخش خاص تمرکز کرده‌اید، ذکر آن مهم است.

به همین ترتیب، اگر داده‌های بازاریابی شما به‌صورت آفلاین از طریق نظرسنجی خیابانی یا تماس تلفنی جمع‌آوری شده‌اند، ذکر آن خالی از لطف نیست؛ زیرا نتایج به شیوه‌ای متفاوت تفسیر می‌شوند.

عدم استفاده زیاد از اصطلاحات تخصصی در مصورسازی داده ها

یکی دیگر از نکات مهم هنگام مصورسازی داده، فهم ساده داشبورد است. هنگام گزارش دادن به سرمایه‌گذاران، آن‌ها ممکن است با آنچه که تحلیل کوهورت GA به آن اشاره می‌کند یا آنچه در پشت نام کانال‌های جذب کاربر وجود دارد، آشنا نباشند.

اطمینان حاصل کنید که داشبورد بدون اصطلاحات مخصوص به همه را دارید و از کلمات فنی بیش از حد استفاده نکنید.

در مصورسازی داده تئوری رنگ را فراموش نکنید

یکی از مواردی که بازاریابان باید در مصورسازی داده از آن آگاه باشند، تئوری رنگ است. راهنماهای جامع زیادی  وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا بدانید کدام رنگ برای چه چیزی بهتر عمل می‌کند و چه احساساتی را تحریک می‌کند یا روی آن‌ها کار می‌کند.

یک اشتباه رایج این است که اغلب از رنگ‌های بسیار اشباع استفاده می‌کنید.

هر چیز شدید توجه را به خود جلب می‌کند، اما اگر کل داشبورد شما پر از رنگ‌های تند باشد، این اثر برای خواننده بسیار طاقت‌فرسا است: آن‌ها نمی‌دانند ابتدا چه چیزی را بخوانند و چه چیزی مهم‌تر است. استفاده از رنگ‌های یکسان برای موارد مشابه داشبورد، آن را ثابت می‌کند و تلاش ذهنی خواننده را برای درک مطلب کاهش می‌دهد.

هرگز به سراغ رنگ‌های مختلف در یک نمودار نروید، به‌خصوص زمانی که آن‌ها را با هم در یک گروه نمایش می‌دهید (برای جلوگیری از بهم ریختگی داده‌ها) البته در بعضی نمودارها مانند دایره‌ای این موضوع اجتناب‌ناپذیر است. همچنین می‌توانید از درجه‌بندی یک رنگ برای نمایش شدت استفاده کنید. اگر از نمودار نقشه استفاده کنید که غلظت یک متغیر را در مناطق مختلف نشان می‌دهد،این موضوع حائز اهمیت است.

حفظ اصالت در مصورسازی داده

آخرین اما نه کم‌اهمیت‌ترین موضوع در مصورسازی داده، حفظ اصالت است. ایجاد یک حس واقعی برای داشبورد که مخاطبان را با خود همراه کند، ممکن است دشوار باشد. حتماً برای طراحی خلاقانه آن از نرم‌افزارهای فیگما، فتوشاپ و ایلاستراتور استفاده کنید تا استایل مورد نظر خود را اعمال کنید. علاوه بر این در نرم افزارهای معروف داده، BI و دیتا، تمپلیت‌های مختلفی وجود دارد و می‌تواند ایمپورت شود.

تصاویری از بهترین داشبورد بازاریابی

اکنون که تمام مراحل را برای ایجاد یک داشبورد بازاریابی حرفه‌ای فهمیدیم، بیایید چند نمونه از داشبوردهای واقعی را ببینیم.

داشبورد KPIهای بازاریابی

بیایید با داشبوردی شروع کنیم که می‌تواند دقیقاً به سوال اولی که در مقدمه این مقاله گفته شده بود پاسخ دهد.

مدیرعامل شما، مدیر ارشد بازاریابی، از شما می‌خواهد که فعالیت‌های بازاریابی را به طور کارآمد گزارش کنید تا هر ذی‌نفعی که در اطراف میز است تصویر واضحی از آنچه اتفاق می‌افتد داشته باشد.

استفاده از چنین داشبوردی کاملاً نیازهای آن‌ها را برطرف می‌کند، زیرا نمای کلی از مهم‌ترین KPIهای بازاریابی را که دنبال می‌کنید ارائه می‌دهد.

نمای کلی مورد نیاز آن‌ها و مطالب ارزشمندی را برای تصمیم گیری استراتژیک ارائه می‌دهد: کل درآمد تولید شده، کل هزینه و تکامل آن در طول سال، سودی که شرکت به لطف بازاریابی و بازگشت سرمایه به دست آورده است. مصورسازی داده باید موضوعات مهم را از موارد غیرمهم جدا کند.

محتوا مرتبط و کاربردی است، بنابراین بیایید نگاهی به سبک کلی بیندازیم: تئوری رنگ‌ها رعایت شده است. زیرا آن‌ها هماهنگ با هم هستند و در همان گرادیان آبی باقی می‌مانند. بدون درگیری زیاد، دیدن را برای چشم آسان می‌کند.

معیارها به روشی کارآمد و سازماندهی شده مرتب شده‌اند و هر رنگ معیارهایی را برای هر دسته جمع آوری می‌کند: درآمدزایی، هزینه‌ها و سود.

بدون درهم ریختگی داده، توزیع واضحی از موضوعات مختلف وجود دارد و با آخرین و مهم‌ترین نکته پایانی به اتمام می‌رسد ROI.

داشبورد KPIs بازاریابی

داشبورد عملکرد بازاریابی

این داشبورد گزارش کاملی از تمام داده‌های عملکرد بازاریابی شما است که کمپین‌های پولی مختلف را در یک نگاه ارائه می‌دهد.

این موضوع مهم است که به مدیر خود PPC سایت را گزارش دهید و در مورد ابتکارات مختلفی که انجام داده‌اید و اینکه چقدر برای هرکدام خوب عمل کرده‌اید، گزارشی ارائه دهید. این کار با ارائه گزارشی مناسب و پرزنت خوب با مصورسازی داده امکان‌پذیر است.

در مقایسه با بودجه برای هر بخش چقدر هزینه کرده‌اید و در مقایسه با یکدیگر چقدر اثربخشی داشته‌اید. این به برنامه‌ریزی و اجرای بهتر اهداف و همچنین در بودجه‌بندی برای تلاش‌های بازاریابی آینده کمک می‌کند.

در مورد چشم‌انداز، یک بار دیگر می‌بینیم که طرح کلی ساده، واضح و کارآمد است.

داشبورد عملکرد بازاریابی

داشبورد تحلیل وب

این داشبورد داده‌های خاص مرتبط با ترافیک وب‌سایت را نمایش می‌دهد و جزئیات بیشتری دارد.

این یک داشبورد بازاریابی است که به شما امکان می‌دهد به راحتی تمام تحلیل‌های اصلی وب را زیر نظر داشته باشید، از ابتدایی‌ترین اطلاعات (مانند تعداد بازدیدکنندگان در طول زمان) تا معیارهای دقیق‌تر (از کجا آمده‌اند و چگونه تبدیل می‌شوند.).

عکس فوری در بالا یک نمای کلی ایده آل از KPI ارائه می‌دهد که در زیر جزئیات بیشتری ارائه شده است.

چیدمان منسجم و رنگ‌ها هماهنگ است، و از تصاویر بصری برای درک آسان آنچه که معیارها می‌گویند استفاده می‌شود: یک ساعت برای نشان دادن مدت زمان بازدیدها، یک پرچم برای نرخ تبدیل هدف، یک نماد انسانی برای تعداد بازدیدها و غیره.

استفاده از ویژگی‌های بصری، همان‌طور که در قسمت اول مقاله توضیح دادیم، برای درک سریع و آسان ضروری است.

داشبورد تحلیل وب

نتیجه

امیدواریم اکنون مراحل مختلف مصورسازی داده ها را بدانید. از تعریف مخاطب و هدف‌گیری گرفته تا انتخاب معیارها و نمودارهای مناسب. اکنون باید نحوه تصویرسازی داده‌ها را بهتر درک کنید.

دفعه بعد که از شما خواسته می‌شود در مورد فعالیت‌های خود گزارش دهید، همه چیز را در دست خواهید داشت تا بهترین تأثیر را بر مخاطبان خود بگذارید!

هم‌اکنون کلیک کنید