02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

5 اشتباه رایج در دیجیتال مارکتینگ که باید از آن‌ها پرهیز کنید

۵ اشتباه رایج در دیجیتال مارکتینگ که باید از آن‌ها پرهیز کنید

دنیای دیجیتال مارکتینگ و استراتژی‌های تاثیرگذار در این دنیا با سرعت زیادی در حال تغییر هستند. این تغییرات اغلب برندها را به تلاش برای پیشرفت و رشد بیشتر به منظور ماندن در مسیر موفقیت وادار می‌کند. اجتناب از اشتباه‌های مختلف در این شرایط امری سخت و دشوار است. از این رو در این مسیر به طور مداوم و بی‌وقفه باید به ارزیابی عملکرد خود بپردازید. 

طبق آماری که استاتیستا (Statista) منتشر کرده است کاربران فعال اینترنت ۵۹ درصد از جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند. از این رو اگر کسب و کاری به دنبال افزایش فروش و آگاهی از برند باشد نمی‌تواند دیگر دیجیتال مارکتینگ B2B یا B2C را نادیده گیرد.  

دیجیتال مارکتینگ اگر به شکل صحیح به کار گرفته شود می‌تواند منجر به افزایش ۵۰ درصدی در فروش حتی در این وضعیت فعلی اقتصاد شود. با این حال بد نیست بدانید دیجیتال مارکتینگ در هر شرایطی بازدهی بالا را تضمین نمی‌کند.  در حقیقت تنها استراتژی‌های تاثیرگذار می‌توانند چنین نتیجه‌ای برای شما رقم بزنند. 

دیجیتال مارکتینگ در روزهای ابتدایی شروع فعالیت هر کسب و کاری می‌تواند مانند یک میدان مین عمل کند. اگر علی رغم تلاش‌های فراوان نرخ پایین بازگشت سرمایه (ROI) شما را اذیت می‌کند بهتر است استراتژی‌های خود را دوباره ارزیابی کنید. به دنبال این ۵ اشتباه رایجی باشید که در ادامه با یکدیگر بررسی خواهیم کرد. راه‌حل‌هایی که ارائه شده است را به کار ببرید تا در مسیر موفقیت قرار گیرید. در ادامه با ادتواپ همراه باشید. 

۱. راه‌اندازی کسب و کار بدون مشخص کردن اهداف 

بدون رسیدن به درک درستی از مخاطبان هدف خود نمی‌توانید انتظار بازدهی بالایی از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ خود داشته باشید. دانستن این مساله که مشتری ایده‌آل شما چه کسی است به شما کمک می‌کند تا محتوایی مطابق با علایق، مشکلات و نیازهای او آماده کنید تا بتوانید مخاطب هدف خود را جذب کنید. 

یکی از بزرگترین اشتباه‌هایی که بازاریابان دیجیتال ممکن است مرتکب شوند عدم تعیین هدف قبل از شروع کمپین است. برای کسب موفقیت باید اهدافی برای فروش، ثبت‌نام و سایر موارد مشخص کنید. علاوه بر این شما باید از ابزارهای مناسب عملکرد خود را تجزیه و تحلیل کنید تا مطمئن شوید که در مسیر درستی برای رسیدن به این اهداف قرار دارید. 

تعیین اهداف SMART به شما جهت می‌دهند و کمک می‌کنند تا عملکرد خود در دیجیتال مارکتینگ را بهتر بسنجید. وقت خود را صرف تعریف پرسونای مشتری کنید زیرا راه و هدف تیم تولید محتوا را برای شما مشخص می‌کند. 

مخاطبان هدف خود را نه تنها بر اساس ویژگی‌های شخصیت آن‌ها بلکه بر اساس رفتارهایشان تعریف کنید. در حقیقت شما برای جلوگیری از رخ دادن اشتباه در دیجیتال مارکتینگ به چیزی بیشتر از سن، جنس و تحصیلات نیاز دارید.  

بدون هدف واقعی و مشخص، کسب و کار شما محکوم به شکست است. اهداف غیرواقعی دلسردکننده هستند و شما را از ادامه‌ی راه باز می‌دارد. در ادامه نگاهی به این مساله که هدف شما چه ویژگی باید داشته باشد که در دسته‌ی اهداف SMART قرار گیرد انداخته‌ایم. 

اهداف SMART  

 • مشخص (Specific): اهداف باید واضح و مشخص باشند. 
 • قابل اندازه‌گیری (Measurable): شما باید اهدافی را مشخص کنید که قابل اندازه‌گیری و پیگیری باشند. اندازه‌گیری اهداف رسیدن به آن‌ها را آسان‌تر می‌کند. 
 • دست یافتنی (Achievable): سنگ بزرگ نشانه‌ی نزدن است. اهداف دیجیتال مارکتینگ شما باید اهدافی باشند که دستیابی به آن‌ها امکان‌پذیر باشد.   
 • واقع‌بینانه (Realistic): یک هدف خوب باید در حد بودجه و منابع شما باشد. بیشتر از آن چه که توان دارید نخواهید! اگر چه برای رسیدن به هدف باید خود را تحت فشار قرار دهید اما انتظار بیش از حد از خود یا تیمتان نه تنها نتیجه‌ی خوبی برای شما در پی نخواهد داشت بلکه ممکن است باعث رهایی مسیر شود. 
 • حساس به زمان (Time-sensitive): برای اهداف خود باید محدودیت زمانی در نظر بگیرید. در حقیقت تعیین ضرب الاجل به شما برای قرار گرفتن در مسیر درست و افزایش انگیزه‌ی خود و تیمتان کمک می‌کند. 

لازم به ذکر است که علاوه بر تعیین اهداف SMART شما باید نقشه‌ی راه خود را به منظور تحقق آن‌ها رسم کنید. وقت خود را صرف چندین استراتژی متنوع نکنید. شما به راحتی در کمترین زمان می‌توانید متوجه شوید که کدام استراتژی می‌تواند به نفع شما عمل کند. از این رو هر بار روی ۲ تا ۳ استراتژی دیجیتال مارکتینگ تمرکز کنید تا بتوانید با یافتن بهترین استراتژی نتایج خود را بهبود ببخشید. 

تمرکز کردن روی محصول به جای مخاطب هدف

در سال ۲۰۱۹ فیس‌بوک قوانین خود را درباره‌ی تعداد پست‌هایی که کاربران می‌توانند مشاهده کنند تغییر دارد. این بدان معنی است که تمام دنبال‌کننده‌های شما نمی‌توانند پست شما را در فید خود ببینند. به همین دلیل شما به تقویت تعامل با فالوورهای خود به منظور جلب توجه مشتری و مشارکت او نیاز دارید. لازم به ذکر است علاوه بر فیس‌بوک در حال حاضر همین شرایط در اینستاگرام هم برقرار است. 

تولید محتوای ارزشمند و مشتری‌مدار یک راه عالی برای عبور از این مانع به شمار می‌آید. این نوع محتوا نباید تنها در فیس‌بوک یا اینستاگرام شما منتشر شود. در حقیقت باید آن را در وب‌سایت و سایر شبکه‌های اجتماعی خود هم ارسال کنید. برخی از برندها به جای مشتری خود تنها روی محصول یا خدمتشان تمرکز می‌کنند و تعامل با مخاطب خود را نادیده می‌گیرند. برای دستیابی به اهدافتان بهتر است در این دام نیفتید. 

تولید محتوا به تنهایی دردی از شما دوا نمی‌کند. محتوای شما باید برای خواننده ارزش ایجاد کنند. در حقیقت محتوای شما باید بتواند با اتصال مشتری او را به سمت تعامل هدایت کند و در انتها به شما در تشکیل یک جامعه‌ی آنلاین کمک کند.  

تشکیل جوامع آنلاین هنوز هم در صدر لیست بهترین استراتژی‌های عالی برای افزایش فروش آنلاین قرار دارد. در طولانی مدت این جوامع وفاداری به برند را ترویج می‌دهند. علاوه بر این یک جامعه‌ی آنلاین به شما اطلاعات دست اول درباره‌ی این مساله که مشتری شما کیست، چه عواملی بر تصمیم خرید او تاثیر می‌گذارند و چگونگی بهبود محصولات یا خدمات متناسب با نیازهای مشتری به شما می‌دهد. استارباکس و ایکس‌باکس دو نمونه‌ی عالی از برندهایی هستند که از این استراتژی نهایت استفاده را کرده‌اند و از مزیت‌های آن بهره می‌برند. 

بیشتر بخوانید: 

۳. ارزیابی نکردن داده‌ها 

صرف نظر از صنعتی که در آن مشغول هستید به داشتن معیارهایی برای مخاطب خود، جمع‌آوری داده برای آن و همچنین درک آن نیاز دارید. تصمیم‌هایی که بر اساس اطلاعات و داده‌های دقیق و جامعه گرفته می‌شوند کسب و کار شما را قادر می‌سازد که یک کمپین موفق دیجیتال مارکینگ ایجاد کند. 

برخی از معیارهایی که باید پیگیری کنید عبارتند از: 

 • بازدید از وب‌سایت 
 • نرخ پرش 
 • متوسط مدت زمان هر بازدید 

لازم به ذکر است که نباید تنها به تجزیه و تحلیل داده‌های وب‌سایت یا تبلیغات خود بسنده کنید. شما باید برای کسب موفقیت به تجزیه و تحلیل روند جذب مشتری راغب، شبکه‌های اجتماعی و بازاریابی ایمیلی خود هم بپردازید.  

اهمیت ارزیابی داده‌های دیجیتال مارکتینگ 

استفاده صحیح از داده‌های دیجیتال مارکتینگ شما را از هدف قرار دادن مخاطب اشتباه باز می‌دارد. با استفاده از این اطلاعات شما می‌توانید گروه‌های مختلف مشتری و خواسته‌های آن‌ها را درک کنید. سپس استراتژی بازاریابی خود را بهبود بخشید و خریداران احتمالی را جذب کنید. 

به کمک این داده‌ها می‌توانید پارامترهای بسیار مهمی در فروش خود از جمله محتوایی که باعث تحریک مخاطب و خرید می‌شود، مکان‌هایی با بیشترین مشتری راغب و مدت زمانی که طول می‌کشد به فروش برسد را به خوبی درک کنید. 

چگونگی پرهیز از عدم استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های دیجیتال مارکتینگ 

شاید این سوال مطرح شود که چگونه می‌توان از این اشتباه پرهیز کرد؟ پاسخ این سوال بسیار ساده‌ است: 

نظارت بر داده‌ها و تدوین استراتژی 

در حال حاضر به لطف ابزارهای تحلیلی مختلفی که برخی از آن‌ها به طور رایگان در دسترس کاربران قرار گرفته‌اند تجزیه وتحلیل داده‌ها بسیار ساده شده است. گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین ابزارها برای تجزیه و تحلیل وب‌سایت است که می‌توانید به صورت رایگان از آن استفاده کنید. علاوه بر این اغلب شبکه‌های ‌اجتماعی مانند اینستاگرام دارای ابزار تجزیه وتحلیل داخلی برای کمک به مطالعه‌ درباره‌ی مخاطبان هستند. 

علاوه بر این با استفاده از یافته‌های خود اهدافتان را با شاخص‌های عملکرد ادغام کنید. این شاخص‌ها قدرت استراتژی بازاریابی شما را رهگیری می‌کنند و شما را به اهدافتان نزدیک‌تر می‌کنند. 

تجزیه و تحلیل داده‌های بازاریابی یک گام اساسی برای داشتن دیجیتال مارکتینگ موثر است. اگر چه همگام بودن با اعداد و ارقام می‌تواند طاقت‌فرسا باشد اما بررسی و تحلیل داده‌ها می‌تواند به طور چشمگیری عملکرد دیجیتال مارکتینگ شما را بهبود ببخشد. 

۴. بی‌ثباتی 

عجله نکنید! همانطور که رم یک روزه ساخته نشد انتظار نداشته باشید که آگاهی از برند شما در یک روز توسعه پیدا کند. ثبات در دیجیتال مارکتینگ امری حیاتی است و عدم به‌روزرسانی منظم محتوا یکی از رایج‌ترین اشتباه‌هات در بازاریابی دیجیتال به شمار می‌آید که در سال ۲۰۲۱ باید از آن اجتناب شود. 

همانطور که اشاره شد از اهداف غیرواقعی دوری کنید زیرا چیزی به غیر از دلسردی و شکست کمپین به ارمغان نمی‌آورند. در حقیقت قبل از استفاده از مزیت‌های دیجیتال مارکتینگ سفر شما به پایان می‌رسد. ساختن یک استراتژی که بتواند شما را به هدفتان برساند ممکن است چند ماه یا حتی چند سال طول بکشد. به خاطر داشته باشید بازاریابی دیجیتال با تعهد و تزریق پیوسته‌ و مداوم محتوا رشد می‌کند. 

در ادامه به چند روش برای پرهیز از بی‌ثباتی در دیجیتال مارکتینگ می‌پردازیم که می‌توانید از آن‌ها برای عبور از این مانع استفاده کنید. 

یک برنامه داشته باشید و طبق آن پست‌های خود را ارسال کنید 

چندین روش مختلف برای برنامه‌ریزی موثر محتوا وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها بهره ببرید. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: 

 • برنامه‌ریزی برای انتشار محتوا به صورت دستی یا به کمک اپلیکیشن 
 • موضوع‌هایی که دوست دارید به اشتراک بگذارید را روی کاغذ بنویسید تا برای آن‌ها محتوای جذاب و گیرا تولید کنید. 
 • در یک زمان مشخص و خاص در روز مطالب خود را منتشر کنید. بررسی داده‌ها می‌تواند به شما در رسیدن به یک زمان عالی که بیشترین تعامل را برای شما به ارمغان خواهد آورد کمک کند. 

تعیین اهداف و پیگیری آن‌ها 

اهداف باعث بهبود تمرکز و فعالیت شما می‌شوند. آن‌ها به شما در اندازه‌گیری میزان فروش و روند تبدیل مشتری کمک می‌کنند. همانطور که گفته شد اهدافی می‌توانند به شما کمک کنند که مشخص، قابل اندازه‌گیری، واقع‌بینانه و حساس به زمان باشند.   

وقتی می‌خواهید به هدف خود برسید می‌توانید موفقیت‌های کوچک خود را جشن بگیرید. اگر احساس کردید عقب مانده‌اید بیشتر تلاش کنید تا بتواند به اهداف خود برسید. 

تمام بازدیدکننده‌ها را به چشم مشتری و افزایش فروش نبینید 

شاید شما هم از آن دسته افراد باشید که انتظار دارید تمام کلیک‌ها به فروش تبدیل شوند. بد نیست بدانید این انتظار اثربخشی دیجیتال مارکتینگ را کاهش می‌دهد. بهتر است برای موفقیت روی بازار هدف خود تمرکز کنید و بررسی کنید که چگونه می‌توانید بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل کنید. 

از تبلیغات سرسام‌آور خودداری کنید. در حقیقت همانطور که گفته شد که تمرکز خود را روی فروش محصولات یا خدماتتان قرار ندهید. در عوض هوشمندانه تبلیغ کنید و روی مزیت‌های محصول برای مشتری متمرکز شوید. هر بازدیدکننده یک مشتری بالقوه است که قرار نیست محصول یا خدمات خود را در چشم او فرو کنید. تبلیغات هوشمندانه می‌توانند ترافیک شما را به فروش تبدیل کنند. 

بیشتر بخوانید: 

۵. عدم ترویج و تبلیغ کافی 

عدم ترویج و تبلیغ کافی

داشتن محتوای عالی لازم است اما کافی نیست. شما باید محتوای خود را تبلیغ کنید. بهتر است پست‌ها و تبلیغات خود را از طریق پلت‌فرم‌هایی که مخاطبان شما در آن‌ها فعالیت می‌کنند به اشتراک بگذارید. بی‌توجهی به ترویج و تبلیغ محتوا یکی از بزرگترین‌ اشتباه‌های رایج در دیجیتال مارکتینگ به شمار می‌آید. اگر دچار این اشتباه شده‌اید بهتر است هر چه سریع‌تر فکری برای اصلاح آن کنید.  

در ادامه به چند روش متداول و رایج برای تبلیغات و ترویج بهتر محتوا اشاره شده است که می‌توانید از آن‌ها در راستای اهداف خود استفاده کنید. 

استفاده از کلمات کلیدی مناسب 

بر اساس داده‌هایی که DataReportal منتشر کرد ۸۱ درصد از کاربران قبل از خرید محصولات یا استفاده از خدمات به صورت آنلاین به جست‌وجو درباره‌ی آن‌ها می‌پردازند. اگر می‌خواهید کاربران بیشتری پست‌های شما را ببینند استفاده از کلمات کلیدی مناسب بسیار مهم است. 

عبارت‌هایی را که مخاطبان هدف شما از آن‌ها برای جست‌وجو استفاده می‌کنند پیدا کنید و از کلمات کلیدی متناسب با آن‌ها استفاده کنید. به خاطر داشته باشید که کلمه‌ی کلیدی باید با نیازهای مشتری مطابقت داشته باشد نه شما! 

از لیست ایمیل غافل نشوید 

عدم تهیه لیست ایمیل در روزهای ابتدایی شروع فعالیت بزرگترین اشتباهی است که اغلب صاحبان کسب و کار دچار آن می‌شوند. در حقیقت آن‌ها زمانی به سراغ لیست ایمیل می‌روند که ترافیک گسترده‌ای را جذب کرده‌اند. این بدان معنی است که تا آن زمان چندین خریدار احتمالی را از دست داده‌اند. لیست ایمیل به شما کمک می‌کند تا به مخاطبان زیادی که می‌توانند به مشتری وفادار تبدیل شوند دست پیدا کنید. این فرصت را مغتنم بشمارید و محتوای خود را با آن‌ها به اشتراک بگذارید. 

پرهیز از طعمه‌های کلیکی 

آمارها و شواهد نشان می‌دهند که طعمه‌های کلیکی ابزار خوبی برای دیجیتال مارکتینگ نیستند. اگر چه ممکن است این طعمه‌ها در ابتدا توجه مخاطب را به پست‌ها و وب‌سایت شما جلب کنند اما به سختی منجر به تبدیل موثر یا فروش می‌شوند. 

در بیشتر موارد این طعمه‌ها باعث آزار رسیدن به مشتری و کاهش فروش می‌شوند. بهتر است از طعمه‌های کلیکی دوری کنید زیرا آن‌ها با استانداردها و اصول مغایرت دارند. 

از پلتفرمی استفاده کنید که برای کسب و کار شما مناسب است 

هر پلت‌فرمی برای کمپین شما مفید نیست. برخی از کسب و کارها در لینکدین نتایج بهتری کسب می‌کنند و برخی از آن‌ها در توییتر بهتر عمل می‌کنند. برخی دیگر از کسب و کارها ممکن است از ترکیب دو یا سه پلت‌فرم برای کمپین دیجیتال مارکتینگ خود استفاده کنند. 

به یاد داشته باشید که تمام پلت‌فرم‌ها برای استراتژی بازاریابی شما مناسب نیستند. از این رو با تجزیه و تحیلیل و در نظر گرفتن کسب و کار خود بهترین پلت‌فرم را برای کسب و کار خود پیدا کنید. 

سخن آخر 

داشتن یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق آنقدرها که به نظر می‌رسد دشوار نیست. پایبندی به پیاده‌سازی آنچه که موثر است و اجتناب از اشتباه‌های رایجی که به بررسی آن‌ها پرداختیم می‌تواند کسب و کار شما را حتی در زمان رکود هم پله پله توسعه دهد. 

علاوه بر این دیجیتال مارکتینگ به طور مستمر در حال تغییر و پیشرفت است. از این رو شما باید بتوانید برای دستیابی به اهدافتان بدون هیچ اشتباهی با به کار گرفتن استراتژی‌های تاثیرگذار کمپین خود را به روز نگه دارید.  

برای به حداکثر رساندن بازدهی کمپین خود نتایج را اندازه‌گیری کنید تا ببینید به تولید چه چیزی نیاز دارید و چه چیزی باید اصلاح شود. با نظارت بر اطلاعات و داده‌های کمپین خود به راحتی می‌توانید نرخ تعامل، ترافیک، نرخ تبدیل و نرخ فروش خود را افزایش دهید. 

بد نیست بدانید نادیده گرفتن استفاده از تیم قدرتمند بازاریابی و دل بستن به تبلیغات پولی همیشه فاجعه‌بار است. برای دستیابی به اهدافتان شما به یک تیم حرفه‌ای برای تجزیه و تحلیل داده‌ها، برنامه‌ریزی و اجرای یک کمپین تاثیرگذار نیاز دارید. 

شما می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان ما در تیم ادتواپ علاوه بر یافتن سوال‌های خود از خدمات ما در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ استفاده کنید. تیم ما تلاش می‌کنید با در نظر گرفتن بودجه و شرایط شما بهترین راه را پیش پای شما بگذارد.