02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

6 الگوریتم مهم گوگل

الگوریتم گوگل

از بین تعداد بی‌شماری به‌روزرسانی برای الگوریتم‌های گوگل که در دهه گذشته معرفی شده‌اند، در این مقاله مواردی را بررسی می‌کنیم که در سئو سایت تأثیر مهمی گذاشتند. گوگل ادعا می‌کند که الگوریتم جستجوی خود را چندین هزار بار در سال به‌روز می‌کند. در اکثر موارد، به‌روزرسانی‌های الگوریتم گوگل بسیار کوچک هستند و نمی‌توان متوجه آن شد. اما، هرچند وقت یکبار، گوگل تغییراتی بسیار اساسی ایجاد می‌کند که روش سئوی ما را برای همیشه تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. در این پست، شش مورد از مهم‌ترین تغییرات الگوریتم جستجو را بررسی خواهیم کرد. ما بررسی می‌کنیم که چرا این به‌روزرسانی‌ها معرفی شده‌اند، چگونه کار می‌کنند و چه تنظیماتی را باید در پاسخ به استراتژی‌های SEO خود انجام دهیم.

اما قبل از شروع، بیایید ببینیم آیا تابه‌حال تحت‌تأثیر به‌روزرسانی الگوریتم قرار گرفته‌اید یا خیر. تنها کاری که باید انجام دهید این است که Rank Tracker را راه‌اندازی کنید، آن را با حساب Google Analytics خود همگام کنید و به Organic Traffic بروید.

RankTracker

کافی است ماوس خود را روی خطوط خط تیره روی نمودار قرار دهید تا ببینید آیا به‌روزرسانی‌های الگوی خاصی با تغییرات ترافیک سایت شما مطابقت دارد یا خیر.

1-پاندا

تاریخ معرفی: 24 فوریه 2011

جریمه پاندا: محتوای تکراری، سرقت ادبی، هرزنامه‌های تولید شده توسط کاربر، تکرار کلمات کلیدی یا کی‌ورد استافینگ

الگوریتم پاندا چگونه کار می‌کند: به‌روزرسانی الگوریتم پاندا یک “امتیاز کیفیت” را بر اساس رضایت کاربر به صفحات وب اختصاص می‌دهد و از این امتیاز به‌عنوان عامل رتبه‌بندی استفاده می‌شود. در ابتدا، اثرات پاندا خفیف بود، اما در ژانویه 2016 به طور دائم در الگوریتم اصلی گوگل گنجانده شد. از آن زمان، به‌روزرسانی‌های پاندا بیشتر شده است

نحوه تنظیم: معماری سایت را به‌صورت منظم از نظر تکرار محتوا و کی‌ورد استافینگ (پرکردن تصادفی صفحه با کلمات کلیدی) بررسی کنید. برای انجام این کار، به یک خزنده سایت مانند SEO PowerSuite’s Website Auditor نیاز دارید.

پاندای گوگل

با ماژول ویرایشگر محتوای جدید، می‌توانید از جریمه احتمالی جلوگیری کنید و صفحاتی را بدون خطر پرکردن تصادفی با کلمات کلیدی ایجاد کنید. ویرایشگر محتوا صفحات رقبای برتر شما را تجزیه‌وتحلیل می‌کند و توصیه‌های سئو را بر اساس محتوایی که قبلاً در جستجوی گوگل موفق بوده است ارائه می‌دهد.

الگوریتم پاندا

و اگر می‌خواهید بررسی کنید که آیا محتوای شما در جای دیگری در وب تکرار شده است یا خیر، از یک بررسی‌کننده سرقت ادبی مانند Copyscape استفاده کنید.

بیشتر بخوانیم: ۸ مورد از بهترین افزونه سئو برای گوگل کروم در سال ۲۰۲۲

2-پنگوئن

تاریخ معرفی: 24 آوریل 2012

جریمه پنگوئن: هدف اصلی این الگوریتم مبارزه با لینک‌سازی‌های غیرطبیعی یا اسپم است.

الگوریتم پنگوئن چگونه کار می‌کند: هدف گوگل پنگوئن پایین آوردن رتبه سایت‌هایی است که بک‌لینک آنها غیرطبیعی به نظر می‌رسد. این به‌روزرسانی برای مبارزه با مزرعه لینک یا pbn بود

نحوه تنظیم: برای درامان‌ماندن از تأثیرات به‌روزرسانی Google Penguin، بک‌لینک‌های خود را زیر نظر داشته باشید و با یک جستجوگر بک‌لینک مانند SEO SpyGlass بازرسی‌های منظم را انجام دهید. در داشبورد Summary ابزار، یک نمودار پیشرفت برای رشد بک‌لینک خود پیدا خواهید کرد. مراقب هرگونه افزایش غیرمعمول باشید: چون ممکن است بک‌لینک شما با سئو منفی توسط رقبا افزایش یابد.

SEO SpyGlass

3-مرغ مگس‌خوار

تاریخ معرفی: 22 آگوست 2013

جریمه مرغ مگس‌خوار: پرکردن صفحه با کلمه کلیدی، محتوای بی‌کیفیت

مرغ مگس خوار چگونه کار می‌کند: الگوریتم مرغ مگس خوار به گوگل کمک می‌کند تا سرچ کاربران را بهتر تفسیر کند و نتایجی را ارائه دهد که باهدف جستجوگر مطابقت داشته باشد. درحالی‌که کلمات کلیدی همچنان مهم هستند، الگوریتم مرغ مگس خوار بادقت و سرعت بالایی کلمات را بررسی می‌کند و مترادف آن‌ها را تا حد زیادی می‌شناسد الگوریتم مرغ مگس خوار با نزدیک شدن به زبان انسان سعی می‌کند پردازش‌های طبیعی‌تر و بهتری انجام دهد

نحوه تنظیم: تحقیقات کلمات کلیدی خود را گسترش دهید و بر روی مفاهیم هم‌معنی و ساخت محتوای ارزشمند کار کنید. جستجوهای مرتبط، مترادف‌ها و اصطلاحات را به‌دقت تجزیه‌وتحلیل کنید. منابع عالی چنین ایده‌هایی جستجوهای مرتبط با گوگل و سؤالات مرتبط با گوگل و همچنین پیشنهادهای تکمیل خودکار گوگل هستند. همه آنها در ماژول تحقیق کلمات کلیدی Rank Tracker گنجانده شده‌اند.

4-موبایل گدون گوگل

تاریخ: 21 آوریل 2015

جریمه موبایل گدون: عدم وجود نسخه موبایلی صفحه، رابط کاربری ضعیف برای موبایل

موبایل گدون گوگل چگونه کار می‌کند: گوگل بعد از بروز رسانی جستجوی تلفن همراه (2018، 2020) تمرکز را از دسکتاپ به نسخه موبایل وب‌سایت شما تغییر داده است. امروزه گوگل تمامی وب‌سایت‌ها را بر اساس سرعت و کاربرپسند بودن نسخه‌های موبایلی آنها رتبه‌بندی می‌کند.

نحوه تنظیم: صفحات خود را برای جستجوی موبایل بهینه کنید و روی سرعت و کاربری استفاده در تلفن همراه تمرکز کنید. تست‌های سازگار با موبایل و سرعت صفحه گوگل به شما کمک می‌کند ببینید کدام جنبه‌های صفحه شما باید بهبود یابد.

5-رنک برین RankBrain

تاریخ: 26 اکتبر 2015

جریمه رنک برین: عدم ارتباط محتوا با جست‌وجو، محتوای کم‌عمق، UX ضعیف

رنک برین چگونه کار می‌کند: بخشی از الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل است. این یک سیستم یادگیری ماشینی است که به گوگل کمک می‌کند تا معنای پشت پرسش‌ها را بفهمد و بهترین نتایج جستجو را در پاسخ به آن پرسش‌ها ارائه دهد. گوگل RankBrain را سومین فاکتور مهم رتبه‌بندی می‌نامد .

درحالی‌که ما فرمول دقیق پشت این به‌روزرسانی بزرگ را نمی‌دانیم، اتفاق‌نظر این است که RankBrain مسئول سفارشی کردن نتایج جستجو Google برای کاربر است. اساساً، گوگل فراتر از پرس‌وجوی جستجوی افراد می‌رود و زمینه بزرگ‌تر مانند مترادف‌ها، کلمات ضمنی، موقعیت جغرافیایی و تاریخچه جستجوی شخصی را در نظر می‌گیرد.

نحوه تنظیم: با کمک تجزیه‌وتحلیل رقابتی، صفحات خود را از نظر ارتباط و ux بهینه کنید.می‌توانید لیست کاملی از اصطلاحات و مفاهیم مرتبط را که توسط تعداد زیادی از رقبای برتر خود استفاده می‌شود، کشف کنید. راهی برای اضافه‌کردن این عبارات به محتوای خود پیدا کنید و خواهید دید که رتبه صفحه شما به طرز چشمگیری افزایش می‌یابد.

6 الگوریتم مهم گوگل

6-برت BERT

جریمه برت: محتوای ضعیف، عدم تمرکز بر موضوع اصلی و یکپارچگی، محتوای کم و کم‌ارزش برای کاربر

الگوریتم برت چگونه کار می‌کند: کلمه BERT مخفف عبارت Bidirectional Encoder Representations from Transformers است این به‌روزرسانی الگوریتم گوگل از فناوری پردازش زبان طبیعی برای درک بهتر عبارت‌های جستجو استفاده می‌کند و سعی می‌کند به زبان انسانی و محاوره‌ای نزدیک شود. دیده‌ایم که به‌روزرسانی‌های پاندا، مرغ مگس‌خوار و RankBrain از کلمات کلیدی فاصله می‌گیرند، و به‌روزرسانی BERT نقطه اوج این تلاش است و به  گوگل اجازه می‌دهد تا تفاوت‌های بسیار بیشتری را هم در جستارها و هم در نتایج جستجو درک کند.

نحوه تنظیم: دنی سالیوان، یکی از چهره‌های شاخص گوگل در شبکه اجتماعی توییتر در این‌باره می‌گوید: هیچ روش بهینه‌سازی برای BERT وجود ندارد. به‌روزرسانی جدید تنها الگوریتم‌های ما را هوشمندتر کرده است و این یعنی بهتر می‌توانیم محتوایی که برای کاربر نوشته را درک کنیم. پس بهینه‌سازی برای این الگوریتم در واقع بهینه‌سازی برای کاربر است.

شما می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان ما در تیم ادتواپ به پاسخ سوال‌های خود در زمینه‌ی چگونگی تولید محتوا و گرفتن لینک ورودی دست پیدا کنید. علاوه بر این می‌توانید تولید محتوا (سئو ویدیو و ..) و مدیریت شبکه‌های اجتماعی خود را به تیم ما بسپارید تا با پیاده‌سازی یک استراتژی کارآمد به اهداف خود دست پیدا کنید.


اینجا کلیک کنید