02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

7 اصل یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق

در بازار امروز هیچ جایگزینی برای اینترنت وجود ندارد. از آنجا که هر کانال سوشال مدیا با دیگری متفاوت است، هماهنگی با هر یک از این کانال ها کار آسانی نیست.

خوشبختانه سیستم هایی برای کمپین های دیجیتال مارکتینگ موفق وجود دارد. این استراتژی های کمپین غافلگیری هایی که در دیجیتال مارکتینگ وجود دارد را مدیریت می کنند. تا زمانی که این متد ها را بدانید، می توانید روی کسب و کار خود تمرکز کرده و کمتر نگران بازاریابی باشید.

هر کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق 7 اصل اساسی دارد. این اصول مانند ستون هایی عمل می کنند که کمپین شما را در دنیای آنلاینِ در حال تغییر ثابت نگه میدارند. پس بیایید آن ها را باهم مرور کنیم!

کمپین دیجیتال مارکتینگ

قبل از هرچیز بیایید مشخص کنیم که تعریف یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق چیست. وقتی میگوییم یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق است منظور چیست؟

شرکت هایی که یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق اجرا می کردند، از ترندهای فرهنگ جدید برای جلب توجه استفاده می کنند. این کمپین می تواند شامل ویدئو زنده، الگوهای رفتاری، تبلیغات سریع و قوی و پیام های اختصاصی. کمپین ها به این دلیل کارآمد هستند که منحصر به فرد هستند و جلب توجه می کنند.

7 اصل کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق

برای شروع یک کمپین به مقداری اطلاعات اساسی و ایده نیاز دارید. کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق یک شبه به وجود نمی آید. برای تهیه مارکتینگ پلن خود حداقل یک یا دو هفته زمان بگذارید. کیفیت یک کمپین به عمق تفکری که در پشت آن است بستگی دارد.

حالا منظور از مارکتینگ پلن چیست؟ 6 اصل از این 7 اصلی که قصد داریم در مورد آن صحبت کنیم، در مورد آماده سازی است. این 6 اصل که در مورد اقدامات قبل از اجرای کمپین دیجیتال مارکتینگ هستند، مارکتینگ پلن شما را تشکیل می دهند.

1- مخاطبان خود را بشناسید

 مخاطبان خود را بشناسید. بدترین اتفاق این است که برای بازاریابی هزینه کنید و مشتریان بالقوه هرگز تبلیغات شما را نبینند.

این مشتریان بالقوه زمان آنلاین خود را در کجا سپری می کنند؟ در فروشگاه های آنلاین، سایت های خبری یا شبکه های اجتماعی؟ برای اینکه بدانید تبلیغات خود را کجا نمایش دهید باید این مورد را بدانید.

2- چشم انداز بازاریابی

هنگامی که مخاطب خود را شناختید و فهمیدید که زمان خود را کجا سپری می کند، آماده اید که چشم انداز بازاریابی خود را طراحی کنید. چشم انداز بازاریابی چیزی است که کمپین دیجیتال مارکتینگ شما میخواهد بگوید.

برای اینکه بدانید چه میخواهید بگویید باید بدانید که کمپین شما چه کاری میخواهد انجام دهد. اهداف کمپین شما چیست؟ هدف شما افزایش آگاهی برند است یا افزایش فروش؟

هنگامی که اهداف خود را شناختید بر تولید محتوا تمرکز کرده و آن را با اهداف خود هماهنگ کنید.

3- بودجه کمپین دیجیتال مارکتینگ

بودجه کمپین دیجیتال مارکتینگ

معمولاً اینگونه به نظر نمی رسد که بودجه، بخشی از جنبه طراحی یک کمپین دیجیتال مارکتینگ باشد. ولی باید گفت که بودجه به اندازه همه جنبه های دیگر، بخشی از آن است. با در نظر گرفتن بودجه می توانید ارزیابی کنید که درکدام پلتفرم شبکه اجتماعی می توانید تبلیغات انجام دهید.

مثلاً اگر بودجه شما اندک باشد ممکن است بخواهید در یک شبکه اجتماعی مثل فیسبوک تبلیغ کنید. و خیلی خوب است که زودتر بدانید که شاید نباید این بودجه و زمان خود را صرف تولید محتوا برای اینستاگرام کنید.

4- پلتفرم های مناسب خود را انتخاب کنید

پیش از تولید محتوا ممکن است این مرحله عاقلانه به نظر نرسد. اما صبر کنید. اگر مشخص کنید که محتوای شما قرار است در کجا نمایش داده شود، می توانید آن را برای هر سایتی شخصی سازی کنید.

مثلاً اگر اینستاگرام را انتخاب کنید، به محتوایی نیاز دارید که بتواند پیام شما را به صورت تصویری نمایش دهد. اگر به دنبال مقالات بازاریابی محتوا هستید، به یک عنوان عالی برای فیسبوک و توییتر احتیاج دارید.

وقتی که بدانید که میخواهید پست خود را کجا منتشر کنید، می توانید محتوای مناسب برای آن بازار را تولید کنید.

5- تولید محتوای دیجیتال

در نهایت، حالا وقتش رسیده که تیم خلاق خود را به کار بگیرید. این بخش، بخش بسیار جذابی است. بسته به پلتفرمی که انتخاب می کنید محتوای شما باید متفاوت باشد.

محتوای تصویری

اطمینان حاصل کنید که از رنگ های برجسته که به خوبی با هم هماهنگ می شوند استفاده کنید. اگر می خواهید برای پلتفرمی مثل اینستاگرام از تصویر استفاده کنید، سعی کنید تصاویر و عکس های خود را با متن بیش از حد شلوغ نکنید. بهتر است پیام خود را سریع و ساده انتقال دهید. برای ارائه اطلاعات بیشتر می توانید از کپشن عکس ها استفاده کنید.

بلاگ های بازاریابی محتوا

اگر قصد دارید که بازاریابی محتوا انجام دهید، باید بدانید که این محتوا می بایست از نظر بصری نیز جذاب باشد. حتما از فاصله گذاری های درست استفاده کنید تا خواندن محتوای شما سخت نباشد. افراد به تصاویر موجود در مقالات، مخصوصاً اینفوگرافی ها واکنش خوبی نشان می دهند.

پس از آنکه موضوع مورد نظر خود را انتخاب کردید، برای تحقیق در مورد آنچه که برای مخاطبان شما جذاب است زمان بگذارید. جذب کردن افراد به چیزی که از قبل به آن علاقه داشته اند خیلی راحت تر از جذب کردن آنها به چیز های جدید است.

این بدان معنا نیست که شما باید نسخه شخصی خود را از مقالات محبوب بنویسید. عناوین و مقالات خلاقانه بسیار بیشتر از موضوعاتِ بیش از حد پرداخته شده، نظر مخاطب را به خود جلب می کنند.

کلمات کلیدی

6- انتخاب کلمات کلیدی

کلمات کلیدی در همه انواع بازاریابی اهمیت دارند. تصور می شود که کلمات کلیدی، بیشتر کلماتی هستند که باید در مقالات توزیع شوند ولی واقعیت این است که جنبه بصری آن ها نیز مهم است.

استفاده از کلمات کلیدی در بازاریابی بصری با وبلاگ نویسی محتوا بسیار تفاوت دارد. تبلیغات و ویدئو ها در کمپین دیجیتال مارکتینگ خود از هشتگ ها برای ایجاد تعامل با مشتریان استفاده می کنند.

اگر از کلمات کلیدی مناسب برای مخاطبان و بازار خود استفاده کنید، به جای آنکه مجبور بشید خودتان به مشتری دست پیدا کنید، مشتریان بالقوه به سمت شما می آیند. به همان اندازه که برای کلمات کلیدی محتوا وقت می گذارید، برای تحقیق در مورد کلماتی که میخواهید از آنها در هشتگ های خود استفاده کنید نیز وقت بگذارید.

مطالعه بیشتر: معرفی بهترین کتاب‌های دیجیتال مارکتینگ

7- تعامل، تعامل، تعامل!

تبریک! حال که تمام مراحل بالا را انجام داده اید، وقت آن رسیده که محتوای خود را منتشر کنید. ولی خیالتان راحت نشود! هنوز کارتان تمام نشده است! در گذشته اینطور بود که پس از اینکه محتوای بازاریابی منتشر می شد، گویی کار تبلیغات تمام شده است.

اما امروزه در این دنیای ارتباطات مداوم، برای بقا در بازار باید با آنچه که منتشر کرده اید در تعامل باشید. هنگامی که افراد با محتوای شما تعامل برقرار می کنند، به آنها پاسخ دهید یا کامنت آنها را لایک کنید.

این امر کمک می کند که افراد با برند شما ارتباط برقرار کنند. از طریق ایجاد تعامل با مشتریان به آنها یادآوری می کنید که شما یک شرکت بزرگ ترسناک نیستید بلکه شما نیز گروهی از افراد هستید. وقتی به آنها نشان دهید که برایتان ارزشمند هستند، تمایل بیشتری به جبران این لطف دارند.

ایجاد یک کمپین دیجیتال مارکتینگ موفق کار آسانی نیست. این کار نیازمند ملاحظات بسیار زیاد و ساعت های زیادی تحقیق است. اما اگر آن را درست انجام دهید، از نظر رشد تجاری، همه چیز امکان پذیر است.

بخش مورد علاقه شما در ایجاد یک کمپین دیجیتال مارکتینگ کدام است؟ بیشتر به قسمت خلاقیت علاقه دارید یا به بخش دیگری علاقمند هستید؟ با ما در میان بگذارید.