02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

راه های ارتباطی ادتو اپ
شماره تماس : 02166342998
شماره واتس اپ :09338844662

بازاریابی محتوایی

بازاریابی محتوا یکی از موثرترین روش‌های تبلیغاتی برای جذب و نگهداری مخاطب است. بازاریابی محتوایی یک نوع بازاریابی درونگرا بشمار می‌آید که می‌تواند بازار هدف کسب‌و کار شما را تحت تاثیر خود قرار دهد.
این نوع از بازاریابی به فعالیت‌های شما و محصولاتی که ارائه می‌دهید اعتبار می‌بخشد و به مخاطب نشان می‌دهد که برای او و تفکراتش ارزش قائل هستید و فقط قصد فروش و شناخته شدن ندارید.
بازاریابی محتوا چراغ کسب‌وکار شما را روشن می کند و باعث می‌شود ارتباط شما با مخاطب همواره در جریان باشد.
آژانس دیجیتال مارکتینگ ادتواپ با خدماتی مانند (تدوین استراتژی، تدوین تقویم محتوایی، تولید محتوای شبکه‌های اجتماعی، تولید مقاله سئو محور، تولید محتوای گرافیکی، خدمات عکاسی، تولید محتوای ویدیویی، تولید پادکست و …) شما را در زمینه بازاریابی محتوا یاری خواهد کرد.

بازاریابی محتوا چیست؟

بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ ( به انگلیسی Content Marketing ) یک شیوه بازاریابی نوین است که نوعی بازاریابی درونگرا به حساب می آید. همان طور که می دانید معمولا درمورد هر مفهومی تعاریف مختلفی وجود دارد. درمورد بازاریابی محتوا نیز، تعاریف گوناگونی ارائه شده است. علاوه بر ارائه تعریف عمومی کانتنت مارکتینگ به تعاریف اساتید حوزه کسب و کار و بازاریابی نیز میپردازیم.

موسسه باازاریابی محتوایی

«هدف این شیوه از بازاریابی، جذب و نگهداری مشتریان به‌وسیله تولید و سازماندهی محتوای ارزشمند و مناسب به نیتِ تغییر یا تقویت رفتار مشتری است. این نوع بازاریابی، فرایندی مستمر است که در راهبرد کلی بازاریابی شما به بهترین نحو جای می‌گیرد و بر مالکیت رسانه متمرکز است نه اجاره‌ٔ آن.»

تعریف بازاریابی محتوا – جو پولیتزی

جو پولیتزی طی چند سال اخیر در کتاب‌ها و سخنرانی‌های خود، همواره تعریف یکسانی را از بازاریابی محتوا (یا به قولی: بازاریابی محتوایی) ارائه کرده است (مثلاً در کتاب بازاریابی محتوایی): بازاریابی محتوا فرایندی در کسب و کار است که به تولید محتوای گیرا و مجاب‌کننده و توزیع آن برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص هدف از مخاطبان، با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد.

بازاریابی محتوا از منظر دمین رایان (Damian Ryan)

دَمیَن رایان هم در کتاب Understanding Digital Marketing خود که با همکاری گروهی از مولفان صاحب‌نظر در این حوزه تنظیم شده، توضیحات زیر را در زمینه‌ی بازاریابی محتوایی ارائه می‌دهد: بازاریابی محتوا با ارضاء سریع و لحظه‌ای نیاز به اطلاعات در مشتریان بالقوه، برای آن‌ها ارزش می‌آفریند. بازاریابی محتوا، مشتریان بالقوه را بدون فشار برای خرید، [با محصول] جذب و درگیر (Engage) می‌کند.

چند مثال در مورد بازاریابی محتوا

پست حمایت شده

برای اطلاع از تعرفه بازاریابی محتوا از طریق شماره تماس ثابت یا چت واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

خدمات کانتنت مارکتینگ ادتواپ؟

تدوین استراتژی محتوایی

تدوین تقویم محتوایی

تولید محتوای شبکه اجتماعی

تولید مقاله سئو محور

تولید پادکست

تولید محتوای ویدئویی

تولید محتوای گرافیکی

خدمات عکاسی

تاریخچه بازاریابی محتوا؟

ردپای بازاریابی محتوا را که دنبال می کنیم به سال های 1730 می رسیم. دراین سال ها بود که بنجامین فرانکلین با انتشار سالنامه، سعی کرد مطالبی را به مردم انتقال دهد و آگاهی بخشی نماید.

جان دیر که بنیان گذار بزرگ ترین شرکت ماشین آلات کشاورزی در ایالات متحده آمریکا هست. از بازاریابی محتوا به نحو احسن استفاده برد. در حدود سال های 1895 و کمی پس از تاسیس کارخانه ماشین آلات کشاورزی ، جان دیر به کمک همکارانش، اقدام به چاپ و توزیع رایگان روزنامه ای در میان کشاورزان کرد. در این روزنامه اطلاعات مفیدی در مورد کشاورزی در اختیار کشاورزان قرار میگرفت. از این رو با جلب اعتماد و معرفی خود توانست به رشد شرکت تراکتورسازی کمک کند.

15 سال بعد هم میشل از بازاریابی محتوا باغث افزایش فروش شرکت لاستیک سازی خود شد. میشل دفترچه هایی شامل برطرف کردن ایرادات احتمالی اتوموبیل ها در اختیار مخاطبان خود قرار داد.

کمپین یک میلیون دلاری ژل او هم بین سال های 1904 تا 1906 نیز ، از طریق بازاریابی محتوایی رقم خورد. در این کمپین تبلیغاتی تعداد زیادی کتاب آشپزی چاپ شد و به رایگان در اختیار مخاطبان قرار گرفت.

ads post

برای اطلاع از تعرفه بازاریابی محتوا از طریق شماره تماس ثابت یا چت واتس اپ با ما در ارتباط باشید.

مزایای بازاریابی محتوایی؟

افزایش آگاهی از برند

یکی از رسالت های اصلی بازاریابی از طریق محتوا کمک به برندینگ شرکت ها، موسسات و همچنین برندهای شخصی است. عوامل بسیار زیادی بر یرندسازی موثر است که در محتوایی جداگانه به آن پرداخته ایم. زمانی که کاربر بتواند در حیطه خدمات و کلایی که ارائه می دهید اطلاعات مفیدی را از طریق شما دریافت کند. کم کم برند شما در ذهن اون می ماند. مثلا پیج اینستاگرامی که در حوزه فروش پوشاک فعالیت می کند و همواره نکات مفیدی در مورد شست و شوی صحیح پوشاک، ست کردن لباس ها با هم یا تغییرات دنیای مد و پوشاک ارائه می دهد همواره مورد توجه فالور های خود است. زمانی که مخاطب این پیج که چندین پیج دیگر هم در زمینه پوشاک فالو دارد تصمیم به خرید می گیرید، اولین جایی که برای خرید به ذهن میرسد پیج شماست.

ایجاد و تقویت اعتماد مشتریان بالقوه

دوست دارم در مورد یک تجربه شخصی با شما صحبت کنم. اخیرا به حوزه خودشناسی و خودآگاهی علاقه مند شده بود و سعی کردم از طریق جستجو در گوگل درباره موضوعات روانشناسی و روانکاوی تحقیق کنم. مطالب سایت های مختلفی را بررسی می کردم و بعد موضوع بعدی را جستجو می کردم . مثلا ناخودآگاه ما چگونه عمل می کند ؟ یا چطور از طریق ناخودآگاه می توانم عادت های بد خود را ترک کنم؟ در بین سایت هایی که وجود داشت، یک سایت مطالب اغنا کننده و کاملی ارائه داده بود. من علاقه مند شدم و سایر مقالات مرتبط را هم خواندم. این سایت مربوط به یک کلینیک روانشناسی هست. محتواهای وبلاگ این سایت در من اطمینان خاطر و اعتماد ایجاد کرد. قطعا در آینده این کلینیک را برای مباحث روانشناسی انتخاب می کنم.

ایجاد و بهبود سئو سایت

کمترین فایده ای که محتوای متنی برای سایت دارد امتیازی است که سایت از گوگل می گیرد. خوراک موتور جستجوگر گوگل محتوا است. قطعا سایت هایی که خوراک بیشتر و البته مفید تری را در اختیار کاربران گوگل قرار دهند و به چرخه رشد کتابخانه بزرگ گوگل کمک کنند مورد توجه ربات های گوگل قرار می گیرند. بحث در مورد سئوی سایت به محتوای متنی ختم نمی شود و نیازمند متخصص سئو است.  اما طبق گفته نیل پاتل (Neil Patel) تحلیل گر حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ ، محتوا سلطان سئو است. علاوه بر اینکه گوگل به تولید محتوای منظم و مرتب با موضوع سایت اهمیت می دهد. خواهان به روزرسانی منطم محتوا نیز می باشد. به روز رسانی منظم محتوا، این پیغام را به گوگل می دهد که سایت من خوراک تازه ای برای کاربران فراهم کرده است. پس ربات های خزنده گوگل دست به کار می شوند و محتوای شما را به صدر نتایج می برند. توجه داشته باشید، همان طور که تولید محتوای متنی و کلیدواژه های به کار رفته در متن به سایت شما کمک زیادی می کند، عدم بارگذاری محتوا در سایت در یک دوره باعث می شود که گوگل محتواهای قبلی شما را هم از نتایج گوگل پایین بکشد. زیرا عدم انتشار محتوا  در طولانی مدت به منزله از کار افتادن سایت شما برای گوگل تلقی می شود.

ایجاد سرنخ یا مشتری راغب یا Lead (لید)

در مورد سفر مشتری اطلاع دارید
مسیری که مشتری بالقوه، طی می کند تا به مشتری وفادار تبدیل شود را سفر مشتری می گویند. مشتری راغب بخشی از مسیر سفر مشتری است.برای اینکه بتوانید بهتر به مفهوم ایجاد لید توسط بازاریابی محتوایی پی ببرید به طور خلاصه به سفر مشتری می پدازیم.
مراحل سفر مشتری ؟
اول مخفف Awareness به معنای آگاهی

مخفف Interest به معنای علاقه

مخفف Desire به معنای تمایل

دوم مخفف Action به معنای اقدام

اولین مرحله در بازاریای ایجاد آگاهی در مخاطب هست. ایجاد آگاهی در این جا به معنی آگاه کردن مشتری از وجود کسب کارتان است. زمانی که یک ویدئو محتوا محور تولید می کنید و راهی اکسپلور اینستاگرام میشود و فردی که ویدئو را تماشا میکند و پیج شما را فالو می کند. در واقع یک مشتری راغب است و دوست دارد ادامه محتوا و کالاها یا خدمات شما را ببنید. این فالور جدید یک لید است. در واقع شما با استفاده از بازاریابی محتوایی یک سرنخ ایجاد کرده اید.
یا زمانی که محتوای ارزشمندی را در وبلاگ سایتتان می نویسید و در نتایج اولیه گوگل ظاهر می شوید و افرادی را از طریق محتوای متنی به سایت دعوت می کنید در واقع در حال ایجاد لید یا سرنخ هستید.

کمک به وفادارسازی مشتریان

وفادار سازی مشتری ها هم برای کسب و کارها بسیار مهم تلقی میشود. مشتری وفادار دردسرهای کمتری نسبت به مشتری جدید دارد و می تواند برند شما را به سایر افراد معرفی کند. هیچ فرقی ندارد که 10 نفر 100 هزار تومان از شما خرید کنند یا یک مشتری 10 بار به مبلغ 100 هزار تومان از شما خرید نماید. برای وفادارسازی مشتریان می توانید روی کانتنت مارکتینگ حساب کنید. شما می توانید با ارائه محتوای مفید به بازگشت محاطب به سایت یا شبکه مجازی خود کمک کنید. همچنین مشتریان وفادار هم با تولید محتوا ، مانند کامنت گذاری های موثر در پست و سایت شما برای شما مشتریان جدید می آورند. بارزترین نمونه کامنت مارکتینگ در سایت دیجی کالا است.

مراحل اجرای بازاریابی محتوا؟

مشخص کردن اهداف

شاید مشخص کردن اهداف، در نگاه اول کاری آسان به نظر بیاید اما این طور نیست. شاید هم برخی از صاحبان کسب و کار اهمیتی به آن ندهند زیرا معتقند ما میخوایم پول دربیاوریم. بله همه ما میخواهیم از طریق بازاریابی و سایر شیوه ها به درآمد بیشتر برسیم. اما می بایست اهداف را به هدف های کوتاه تر تقسیم کرد. اهداف شما از کانتنت مارکتینگ می تواند، افزایش آگاهی بخشی از محصولی باشد که نوعی اختراع یا ابداع است. می تواند آگاهی از برند یا یادآوری برند باشد. می تواند ایجاد لید یا سرنخ باشد و یا هر چیز دیگری.در تدوین اهداف کمپین بازاریابی محتوا حتما می بایست از  راهنمایی یک متخصص حوزه دیجیتال مارکتینگ کمک بگیرید.

تعریف پرسونای مخاطب

شاید وعده اسباب بازی دادن به یک مرد 35 ساله خنده دار باشد. اما ما نیز گاهی همین کار را می کنیم زیرا شخصیت مخاطب را نمیشناسیم. تدوین پرسونای مخاطب کمک زیادی به ما در تولید محتوای متنی ، ویدئویی و غیره می کند. قطعا یک خانم کارمند 50 ساله، تفاوت های زیادی با یک پسر 18 ساله ورزشکار دارد.

تدوین استراتژی کانتنت مارکتینگ

زمانی که از استراتژی صحبت می کنیم از تجربه صحبت می کنیم. یک فرمانده جنگی شاید یک اصول خاص را در همه جنگ ها رعایت کند اما نقشه جنگ همیشه با توجه به موقعیت جنگ متفاوت خواهد بود. برای ارائه استراتژی محتوا نیازمند فردی خبره هستید تا در کنار شما قرار بگیرد. این فرد خبره دیجیتال مارکتر نام دارد که به همه شیوه های تبلیغاتی از طریق دیجیتال و کانتنت مارکتینگ مسلط است. اما به طور کلی در ارائه استراتژی می بایست برای خود تارگت تعریف کنید. منابع مالی خود را بسنجید. تهدیدات احتمالی را در نظر بگیرید و بعد گام در راه کانتنت مارکتینگ بگذارید.

انتخاب پلتفرم های مناسب

اگر خاطرتان باشد پیشتر گفتیم که لازم است پرسونای مخاطب خود را تدوین کنید. پرسونای مخاطب تاثیر زیادی در انتخاب پلتفرم مناسب برای تولید محتوا دارد. از طریق پرسونای مخاطب می توان فعالیت کانال های مختلف را اولویت بندی کرد. به طور مثال اگر مخاطبان کسب و کار شما افرد تحصیل کرده و مدیران هستند بازاریابی محتوا از طریق لینکدین نسبت به اینستاگرام بهتر است.

تیم سازی

<برای رسیدن به هدف موردنظرتان از طریق کانتنت مارکتینگ نیازمند یک تیم قوی هستید. فکر انجام بازاریابی محتوایی به تنهایی را نکنید و سعی کنید یک تیم عالی جمع کنید. اعضای تیم بر اساس نوع کانتنت مارکتینگ می توانند افراد زیر باشند. استراتژیست کانتنت مارکتینگ مدیر بازاریابی محتوا تیم نویسندگان کپی رایتر مدیر شبکه‌های اجتماعی کارشناس سئو طراح گرافیست >عکاس و فیلمبردار و تدوینگر

ایده پردازی

نوشتن سناریو محتوا بسیار مهم است. مردم  به خصوص در فضای اینستاگرام جذب مطالبی می شوند که دارای سناریو جذابی باشد. با اعضای تیم خود یک جلسه تشکیل دهید و در مورد سناریو محتواهایی که در تقویم محتوایی درج کرده اید صحبت کنید.

تدوین تقویم محتوایی ( content calendar)

تقویم محتوایی یک نظم دهنده ذهنی بسیار عالی است. تقویم محتوایی معمولا در ابتدای هر ماه نوشته می شود. اگر محتوای خود را در چند پلتفرم جدا منتشر می کنید بهتر است برای هر کدام تقویم جداگانه تهیه کنید. مثلا در تقویم اینستاگرام خوب است آیتم هایی مانند ، موضوع محتوا ، نوع محتوا ، تعداد هشتگ ها و ساعات پست گذاری لحاظ شود.

آماده سازی محتوا

همان طور که گفتیم، محتوا انواع مختلفی دارد. برای تولید هر کدام از محتوا ها علاوه بر ابزار مناسب ، به دانش و تخصص احتیاج دارید. تولید محتوای ویدئو، تصویری، محتوای سئو محور، اینفوگرافیک و غیره هر کدام نیازمند ابزار و تخصص است. به طور مثال برای تولید محتوای ویدئویی به یک دوربین فیلمبرداری قوی، یک تدوین کار، میکروفن حرفه ای، پرده سبز، نورپردازی و غیره نیاز است که همه این خدمات در ادتواپ ارائه می شود.

انتشار و ترویج محتوا

تمام پلتفرم های انتشار محتوا مانند سایت، اینستاگرام، یوتوب و غیره بر نظم انتشار محتوا تاکید دارند. علاوه بر این فریم هر یک از این پلتفرم ها متفاوت از دیگری است. قطعا ویدئو عمودی در اینستاگرام بسیار مورد توجه قرار می گیرد اما به هیچ وجه مناسب یوتوب و آپارات نیست. در کنار انتشار صحیح محتوا می بایست از شیوه های تکمیلی تبلیغات و بازاریابی بهره ببرید تا بتوانید محتوای خود را در معرض دید افراد بیشتری قرار دهید. در زمان طی این مراحل متخصصین ادتواپ می توانند شما را همراهی کنند.

آنالیز محتوا

زمانی می توانیم کانتنت مارکتینگ بهتری را طراحی و اجرا کنیم که بتوانیم بازاریابی محتوایی را که اجرا کرده ایم آنالیز کنیم. در بازاریابی محتوایی از طریق دیجیتال، ابزارهای آنلاینی وجود دارند که می توانند میزان اثر بخشی بازاریابی محتوای شما را اندازه گیری کنند. بنابراین اگر دانش لازم را ندارید می توانید از متخصصین ادتواپ کمک بگیرید.