۰۲۱-۶۶۳۴۲۹۹۸

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

۰۲۱-۶۶۳۴۲۹۹۸

پادکست‌ها و نقش حیاتی آن در بازاریابی دیجیتال

پادکست

محبوبیت پادکست‌ها در چند سال گذشته افزایش یافته است. چند سال پیش، اگر در مورد پادکست‌ها می‌پرسیدید، به شما می‌گفتند که هنوز به طور کلی در دنیا رواج پیدا نکرده است چه برسد به ایران. با این حال، اکنون همه چیز تغییر کرده است. بسیاری از افراد مشهور و اینفلوئنسرها این روزها پادکست‌های خود را با موضوعات مختلف راه‌اندازی کرده‌اند. بسیاری از مردم در حال گوش دادن به پادکست‌ها هستند و این فرصت قابل توجهی برای برندها است که پادکست‌ها را در استراتژی بازاریابی دیجیتال خود در نظر بگیرند. اما قبل از اینکه بررسی کنیم چرا پادکست برای دیجیتال مارکتینگ مهم است، اجازه دهید ابتدا به بررسی یک پادکست بپردازیم.

پادکست چیست؟

در یک تعریف ساده می‌توان گفت پادکست همان رادیو به شکل دیجیتال است. یک پادکست را می‌توان به عنوان مجموعه‌ای از فایل‌های شنیداری به هم مرتبط دانست که درباره موضوعات مختلفی صحبت می‌کند. پادکست‌ها عموماً رایگان هستند و در پلتفرم‌های مختلفی در دسترس هستند. برای گوش دادن به پادکست‌ها فقط به یک دستگاه و اتصال اینترنت نیاز دارید.

پادکست در سال 2014 توسط Dave Winer (یک توسعه دهنده نرم افزار) و Adam Curry ساخته شد. اصطلاح پادکست توسط بن همرسلی برای محبوب کردن این مفهوم ارائه شد. سفری که در سال 2004 آغاز شد، در سال 2013 زمانی که شرکت اپل اعلام کرد که تعداد مشترکان پادکست آن‌ها به 1 میلیارد رسیده است، محبوبیت زیادی به دست آورد.

از ژانویه 2020، بیش از 900،000 پادکست در حال پخش بود و میلیون‌ها نفر حداقل یک بار در ماه به آن‌ها گوش می‌دادند. از آن زمان، محبوبیت پادکست‌ها شروع به رشد فوق‌العاده‌ای کرده است.

محبوبیت پادکست

در سال 2009، تخمین زده شد که 9٪ از بزرگسالان ایالات متحده بین 18 تا 49 سال به پادکست‌ها گوش می‌دهند که در سال 2016 به بیش از 20٪ افزایش یافت که در ایران هم آمارها حاکی از افزایش 60 درصدی شنوندگان پادکست در نسل y بود (دهه شصت تا هشتاد)

در سال 2014، بی بی سی گزارش داد که پادکست آن بیش از 1.1 میلیارد بار در خود بریتانیا دانلود شده است.

55 درصد از آمریکایی‌ها می‌دانند که پادکست چیست و با چه برنامه‌هایی می‌توان به آن گوش داد. راحتی و صمیمیت نشان داده شده توسط گویندگان پادکست‌ها دلیل محبوبیت بیش از حد آن‌ها در بین مردم است.

آمارها در ایران نشان می‌دهد روزانه تا 300 هزار بار پادکست توسط مردم گوش داده می‌شود و افراد با رنج سنی 25 تا 32 سال بیشترین شنوندگان پادکست در ایران هستند.

در ایران افرادی که به پادکست گوش می‌دهند عموما جزء افراد تحصیل کرده جامعه هستند و حدود 45 درصد آنان مدرک کارشناسی و 36 درصد دارای مدرک فوق لیسانس هستند.

مزایای پادکست

دلایل اضافه کردن پادکست به استراتژی بازاریابی دیجیتال

پادکست‌ها همه‌کاره و قدرتمند هستند. این رسانه صوتی دارای پتانسیل بسیار زیادی است که نباید توسط هیچ بازاریاب درون‌گرایی نادیده گرفته شود. حدود 3 درصد از بازاریابان پادکست تولید می‌کنند.

در سال 2014، تبلیغ‌کنندگان نزدیک به 90 میلیون دلار برای تبلیغات درون پادکست هزینه کردند که در سال 2016 به 190 میلیارد دلار رسید و اکنون انتظار می‌رود که تبلیغات پادکست در سال 2022 جهشی بزرگ داشته باشد.

پادکست یک راه بسیار مؤثر برای ترویج کسب‌و‌کار و آگاهی از برند است و در اینجا دلایلی برای اضافه کردن پادکست به استراتژی بازاریابی شما توضیح داده شده است:

  1. پادکست‌ها جذاب هستند

برخلاف سایر فرم‌های محتوا، پادکست‌ها بسیار جذاب هستند. خوانندگان فقط باید گوش دهند و این کار را می‌توانند در حین آشپزی، راه رفتن، رانندگی یا ورزش انجام دهند. گوش دادن به پادکست چیزی نیست که به تمام توجه شما نیاز داشته باشد شما می‌توانید در حین توجه به آن، چند کار دیگر را هم انجام دهید. دنبال کردن پادکست‌ها برای مخاطب بسیار راحت است و به همین دلیل در بین مردم محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

برندها مجبور نیستند برای رسیدن به مخاطب هدف تلاش کنند. مخاطبان آخرین قسمت‌ها را به صورت خودکار پس از انتشار در دستگاه مورد علاقه خود دانلود می‌کنند. پادکست‌ها همچنین تعامل فعال ایجاد می‌کنند زیرا شنوندگان پادکست تمایل دارند بیش از 25٪ از وقت خود را صرف گوش دادن به پادکست کنند. به همین دلیل است که پادکست‌ها برجسته‌تر از آن چیزی هستند که ما فکر می‌کنیم.

همچنین بخوانید: خدمات تخصصی ادتواپ در بخش پادکست

  1. موانع کم برای ورود

پادکست‌ها را می‌توان از هر جایی ساخت. برخی از استودیوها پادکست می‌سازند. برخی خانه را ترجیح می‌دهند، در حالی که بسیاری این کار را در خیابان انجام می‌دهند. پادکست به پول کمی برای سرمایه گذاری نیاز دارد، و هر کسی می‌تواند آن را برای هر موضوعی انجام دهد. همچنین نیاز خاصی به فیلمنامه وجود ندارد و اگر سناریو ندارید، می‌توانید پادکست‌های محاوره‌ای بسازید. برخلاف عکس‌ها و محتوای ویدئویی، هزینه ایجاد پادکست بسیار کم است.

  1. باعث افزایش ترافیک در وب سایت و تقویت استراتژی سئو می‌شود

پادکست‌ها مزایای قابل توجهی در سئو ارائه می‌دهند. برای دانستن سئو چیست؟ این مقاله ادتواپ راجع به سئو را بخوانید. هر زمان که پادکست را میزبانی می‌کنید، مطمئن شوید که هر قسمت آن رونوشت داشته باشد. پیروی از این امر می‌تواند به شما امکان استفاده از کلمات کلیدی بیشتری را بدهد و فرصت‌های هدایت ترافیک به وب‌سایت شما افزایش می‌یابد. پیوندها را می‌توان دوباره به وب سایت اضافه کرد که قطعاً باعث افزایش ترافیک به وب‌سایت می‌شود. مدیریت کلمات کلیدی را می‌توان با عنوان و توضیحات پادکست انجام داد. شما همچنین می‌توانید متن این قسمت را در وبلاگ‌های نوشته شده خود منتشر کنید تا بتواند افراد را به وب سایت شما هدایت کند.

همچنین بخوانید: ایده‌ها و مزایای گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ

  1. پادکست‌ها مؤثرتر هستند

پادکست‌ها مؤثرتر هستند زیرا شنوندگان تحت تأثیر آنچه می‌شنوند قرار می‌گیرند. در یک نظرسنجی از 300,000 شنونده پادکست، 63٪ تأیید کردند که محصولی را خریداری کرده‌اند که توسط مجری برنامه تبلیغ شده است. یک سؤال در مورد اینکه آیا رفتار خرید آن‌ها تحت تأثیر یک پادکست قرار می‌گیرد یا نه و 71٪ تأیید کردند که پس از شنیدن در مورد آن در برنامه، از وب سایت اسپانسر تولید کننده پادکست بازدید کرده‌اند.

  1. پادکست‌ها خلاقیت بیشتری دارند

برخلاف نمایش‌های رادیویی، پادکست‌ها خلاقانه‌تر هستند، زیرا ملزم به پیروی از دستورالعمل‌های قانون کشوری برای تولید محتوای خود نیستند. به همین دلیل است که می‌توانند در محتوا و تبلیغات خود خلاقیت بیشتری داشته باشند. تبلیغات پادکست منحصر به فرد هستند. مجریان تبلیغات را با لحن خود برنامه می‌خوانند که شبیه رپورتاژ است و مشابه یک پیام تبلیغاتی معمولی نیست.

6.پادکست‌ها بازدید بیشتری برای برند می‌آورند

امروزه پادکست‌ها در حال تبدیل شدن به یکی از جریان‌های اصلی دیجیتال مارکتینگ هستند. از آنجایی که نام برند با پادکست‌ها در بسیاری از پلتفرم‌ها آنلاین می‌شود، دیده شدن برند را افزایش می‌دهد. ترفندها و نکته‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها برای افزایش دیده شدن برند خود از طریق پادکست استفاده کنید.

یکی از مهم‌ترین استراتژی‌ها این است که در پادکست‌های دیگران به عنوان مهمان حضور داشته باشید. همچنین می‌توانید با پلتفرم دیگری مانند وبلاگ یا گزینه‌های لایو اینستاگرام که با موضوع پادکست شما هماهنگ است، شریک شوید. پادکست یک رسانه عالی برای پوشش موضوعات کلیدی در بخش تخصصی شما و نشان دادن موضوع شما است. شنوندگان از سراسر جهان که به موضوع شما علاقه دارند می‌توانند با شما ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین، دید و اعتماد برند شما را بهبود می‌دهد.

  1. به مخاطبان جدید دست پیدا کنید

پادکست‌ها به شما امکان می‌دهند دانش خود را با مخاطبان خود به اشتراک بگذارید. این محتوا را روی پلتفرم‌های مختلفی مانند Apple Podcasts، iTunes، Spotify،  Google Play و بسیاری از پلتفرم‌های دیگر قرار می‌توان قرار داد. به این ترتیب، می‌توانید به مخاطبان هدف خود که به محتوای شما علاقه‌مند هستند دسترسی پیدا کنید و به این ترتیب می‌توان یک بازار هدف جدید ایجاد کرد. مخاطبان بالقوه جدید به شما گوش می‌دهند و به محصولات شما علاقه‌مند می‌شوند.

  1. هدف گذاری

یک کسب و کار می‌تواند از پادکست‌ها برای بحث در مورد محصولات خود استفاده کند و از این طریق می‌تواند مخاطب خاصی را هدف قرار دهد. به‌عنوان‌مثال، Sephora، یک برند لوازم آرایشی زیبایی، با Girlboss Radio برای ایجاد پادکستی در خط رژ لب زنانه همکاری کرد. پادکست #LIPSTORIES نام داشت و در هر قسمت از آن یک زن تأثیرگذار حضور داشت که #LIPSTORIES را به او می‌گفت. این کار برای تشویق سایر رهبران زن انجام شد. این پادکست نمونه بسیار خوبی از این است که چگونه این برند از پادکست‌ها برای بازاریابی محتوای خود استفاده کرده است و با استراتژی خود بخش ویژه‌ای یعنی رهبران زن را هدف قرار داده است.

از پادکست‌های ایرانی می‌توان به رادیو متمم، کار نکن، چنل بی و غیره اشاره کرد. یکی از بهترین پادکست‌هایی که به زبان فارسی به شما پیشنهاد می‌کنیم رادیو متمم محمدرضا شعبانعلی با سایت معروف متمم است که در آن مطالب جالبی درباره دنیای مذاکره، فروش، ارتباطات و شخصیت شناسی پیدا می‌کنید.

  1. ارتباط عمیق‌تری با مخاطب ایجاد کنید

بیشتر پادکست‌ها شبیه یک مکالمه هستند. اکثر مردم هنگام رانندگی، دویدن یا پیاده روی و حتی زمانی که تنها هستند به پادکست گوش می‌دهند. این بدان معنی است که پادکست‌ها تأثیر مستقیم دارند زیرا مستقیماً در گوش دیگران پخش می‌شوند. پادکست‌ها مکالمات، داستان‌ها و تجربیاتی دارند که شما را با آن‌ها آشنا می‌کند. به همین دلیل است که پادکست‌ها می‌توانند ارتباطات عمیق‌تری با مخاطبان خود ایجاد کنند.

  1. پادکست‌ها همه کاره هستند

پس از دانستن نقش بسیار زیاد پادکست در دیجیتال مارکتینگ، واضح است که آن‌ها همه کاره هستند. پادکست‌ها به منظور اثر بیشتر روی مخاطبان، اغلب موضوعات و مضامین جدیدی را در بر می‌گیرد. آن‌ها را می‌توان با موضوعاتی مانند ورزش، سلامت، داستان، بررسی، اخبار و غیره شروع کرد. علاوه بر این، پادکست‌ها را می‌توان به وبلاگ تبدیل کرد و بالعکس. ویدئوها را می‌توان به پادکست نیز تبدیل کرد. هر پادکست را می‌توان در کانال‌های رسانه‌های اجتماعی به اشتراک گذاشت تا به مخاطبان مختلف دسترسی پیدا کند و در نهایت آنها را به مشتری تبدیل سازد.

پلتفرم‌های معروف پادکست

پلتفرم‌های پادکستی وجود دارند که پادکست‌ها درست مانند پلتفرم‌هایی برای ویدئوها و تصاویر میزبانی می‌شوند. برخی از پلتفرم‌های موفق و مشهور پادکست عبارت‌اند از ساندکلود، اسپاتیفای و آیتونز که ما ایرانیان به دلیل مشکلات تحریمی امکان ساخت اکانت ناشر و انتشار پادکست را نداریم. یکی دیگر از خدمات ادتواپ انتشار پادکست در این رسانه‌هاست که می‌توانید به کمک آن پادکست‌های خود را منتشر کنید

تبلیغات در پادکست

فرمت‌های رایج تبلیغات پادکست

پادکست‌ها به طور کلی به 4 قالب مختلف طبقه بندی می‌شوند، از جمله تبلیغات قبل از پخش، تبلیغات میان فیلم، تبلیغات Outro و تبلیغات بومی.

تبلیغات پیش از پخش: این تبلیغ با شروع نمایش، نشان داده می‌شود.

تبلیغات میان فیلم: این تبلیغ در اواسط نمایش زمانی که وقفه وجود دارد، نمایش داده می‌شود. مثلاً مجری برنامه استراحت می‌کند و از اسپانسرهای قسمت تشکر می‌کند.

Outro Ads یا اسپانسر: این تبلیغ در پایان نمایش نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، این قسمت با “نام اسپانسر” برای شما آورده شده است.

تبلیغات بومی: این تبلیغات در قالب یک اسکریپت در اختیار میزبان نمایش قرار می‌گیرد تا در طول پادکست نشان داده شود. این تبلیغات به‌نوعی برای مخاطبان ارگانیک هستند.

به طور خلاصه، پادکست دیجیتال مارکتینگ تنها راه دیده شدن برند شما نیست، اما مطمئناً می‌تواند به شما کمک کند تا از رقبای خود برتر باشید چرا که این در را به روی شما باز می‌کند تا مخاطبان هدف خود را آموزش داده و آگاه کنید. این یک فرصت عالی برای برندها است تا محصولات و خدمات خود را پروموت و تبلیغ کنند تا مخاطبان بیشتری تحت تأثیر قرار بگیرند. با وجود آن، قبل از در نظر گرفتن پادکست برای استراتژی بازاریابی دیجیتال، باید مراقب لحن پادکست باشید و دانش فنی اولیه را داشته باشید، تا صدای برند و آگاهی‌رسانی مناسبی را ایجاد کنید!

همچنین بخوانید: بازاریابی عصبی برای دیجیتال مارکتینگ + نگاه علمی، فلسفی با نمونه‌های جالب

خدمات ادتواپ در حوزه پادکست

پادکست‌ها پلی شنیداری بین شما و مخاطبانتان هستند، اکثر کسب‌وکارهایی که در زمینه دیجیتال مارکتینگ بررسی کردیم، از فرمت‌های محتوایی ویدئویی و دیداری برای کسب‌وکار خود استفاده می‌کردند. همین موضوع باعث می‌شود استفاده از فرمت‌های صوتی و استفاده از استوری تلینگ‌های جذاب یک مزیت رقابتی ارزشمند برای کسب‌وکار شما باشد. ضریب نفوذ پادکست‌ها در ایران در حال افزایش روزافزون است و هر روز به جامعه مخاطبان آن اضافه می‌شود. از طرفی این صنعت هنوز در ایران جا نیفتاده است و رقابت در آن کم است. برای همین پادکست‌ها می‌توانند یک مزیت رقابتی برای شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استراتژی‌های بازاریابی دیجیتال، ساخت اکانت ناشر و انتشار پادکست مناسب با کسب و کار و صدای برندتان در اسپاتیفای و ساندکلود با ما در ارتباط باشید.

هم‌اکنون کلیک کنید