02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

واتساپ تجاری و ویژگی‌های مهم آن برای کسب و کارها

واتساپ تجاری

در ژانویه 2018، واتساپ تجاری برای کمک و حمایت از فعالیت‌ کسب و کارهای کوچک راه اندازی شد. واتساپ تجاری، یک برنامه رایگان قابل دانلود برای اندروید و iOS است که با ارائه ابزارهایی برای خودکارسازی (اتوماسیون)، مرتب‌سازی و پاسخ سریع به پیام‌ها، تعامل با مشتریان را آسان‌تر می‌کند. این برنامه به صاحبان مشاغل کوچک اجازه می‌دهد مکالمات تجاری را از پیام‌های شخصی خود جدا کرده و هر کدام را به سبک خاص خود مدیریت کنند.

بد نیست بدانید که امنیت واتس اپ بیزینس با سیستم رمزگذاری جهانی تضمین شده است و می‌توانید از آن مطمئن باشید.

چند نکته مهم در مورد حساب کاربری واتساپ تجاری

شما نمی‌توانید یک حساب تجاری واتس اپ با همان شماره حساب معمولی خود در واتس اپ ایجاد کنید. یا باید اکانت معمولی واتس اپ خود را به طور کامل حذف کنید و سپس با آن شماره یک حساب تجاری واتس اپ ایجاد کنید یا باید یک سیم کارت دیگر تهیه کنید و با شماره جدید خود یک حساب تجاری واتس اپ ایجاد کنید.

همچنین برای اطلاع از تلگرام پریمیوم بخوانید

می‌توانید یک حساب تجاری واتساپ با تلفن ثابت راه اندازی کنید.

تفاوت بین  واتساپ تجاری و واتساپ استاندارد

در اینجا ویژگی‌های مختلف WhatsApp Business در مقایسه با واتساپ استاندارد آورده شده است.

لوگوی کسب و کار واتس اپ متفاوت است

اولین تفاوت آشکار بین WhatsApp Business و واتساپ استاندارد لوگوی آن است. در واتساپ تجاری نماد گوشی از لوگو حذف شده و حرف B جایگزین آن شده است.

واتس اپ تجاری اطلاعیه خاصی به کاربران می‌دهد

هنگامی که یک پیغام از یک حساب تجاری دریافت می‌کنید، پیام «این چت با یک حساب تجاری است. برای اطلاعات بیشتر ضربه بزنید» به عنوان یک نوار کوچک در صفحه چت شما نمایش داده می‌شود، بنابراین می‌دانید که با یک حساب تجاری صحبت می‌کنید، نه یک حساب شخصی.

اعلان واتساپ

می‌توانید در واتس اپ بیزینس یک پروفایل تجاری ایجاد کنید

اگر روی سه نقطه سمت راست در صفحه واتس اپ خود کلیک کنید و سپس وارد تنظیمات شوید و روی ابزارهای تجاری ضربه بزنید.

مواردی را خواهید دید که ویژگی‌های حساب تجاری شما را تعیین می‌کنند.

اولین گزینه نمایه کسب و کار است. می‌توانید اطلاعات جامع‌تری در مورد کسب‌و‌کار خود در نمایه تجاری واتس اپ وارد کنید.

می‌توانید آدرس محل کسب و کار خود را در قسمت Business Location وارد کنید. در دسته کسب و کار، دسته شغلی خود را مشخص می‌کنید. در توضیحات شما شرحی از کسب و کار خود می‌نویسید. همچنین در ساعات استفاده B، ساعات کاری خود را، در آدرس ایمیل، آدرس ایمیل کسب و کار خود و در قسمت آخر، لینک وب سایت خود را قرار می‌دهید. این کار دسترسی مشتریان را به شما آسان‌تر می‌کند.

آپشن واتساپ تجاری

می‌توانید آمار خاصی از چت‌ها را در واتساپ تجاری ببینید

در تنظیمات کسب و کار، گزینه دوم Statistics است. در این قسمت می‌توانید آمار کلی تعداد پیام‌های ارسالی، تحویلی، خوانده شده و دریافتی را مشاهده کنید. این آمار به شما کمک می‌کند تا کسب و کار خود را پیگیری کنید و از وضعیت کلی پیام‌های خود مطلع شوید. این موضوع در هوش تجاری یا BI و تحلیل رفتار مصرف کننده نقش مهمی دارد.

واتساپ تجاری یک کارت ویزیت از کسب و کار شما می‌سازد

در تنظیمات  WhatsApp Business، گزینه سوم لینک کوتاه است. شما می‌توانید لینک موجود در این بخش را در اختیار مشتریان و سایر شرکای خود قرار دهید تا به راحتی بتوانند با شما در واتس اپ تماس بگیرند.

در واتس اپ بیزینس، می‌توانید به طور خودکار عدم پاسخ‌دهی را اعلام کنید

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد WhatsApp Business پیام عدم دسترسی است. اگر افراد در ساعات غیرفعال به واتساپ تجاری شما پیام می‌دهند، می‌توانید از این ویژگی برای ارسال خودکار پیام به این افراد استفاده کنید و به آن‌ها اطلاع دهید که اکنون امکان پاسخ‌دهی ندارید. شما متن پیام را از قبل تعریف می‌کنید.

به طور خودکار از مشتریان جدید استقبال کنید

پنجمین مورد در تنظیمات واتساپ تجاری، امکان ارسال پیام تبریک به کاربران جدید است. با استفاده از این قابلیت می‌توانید برای مشتریان و شرکای جدید پیام خوشامدگویی ارسال کنید. برای ارسال این پیام، متن پیام خوشامدگویی را از قبل تنظیم کرده‌اید تا زمانی که مشتری جدید برای اولین بار یا پس از 14 روز غیبت پیامی را برای شما ارسال می‌کند، به طور خودکار این پیام را دریافت کند.

در واتساپ تجاری پاسخ‌های از پیش تعریف شده را ارسال کنید

پاسخ‌های سریع یک ویژگی برای واتس‌اپ تجاری است که به شما امکان می‌دهد پاسخ‌های از پیش تعیین شده برای برخی از سؤالات ایجاد و ارسال کنید.

برای تنظیم یک پاسخ سریع، کافی است وارد تنظیمات شوید و سپس پاسخ‌های سریع از ابزار پیام‌رسانی را باز کنید. حالا می‌توانید یک متن را از قبل بنویسید و یک کلمه کلیدی برای آن در نظر بگیرید. به محض وارد کردن / و تایپ آن کلمه کلیدی، یک پاسخ سریع نمایش داده می‌شود و با انتخاب آن پیام، متن پیام برای شخص ارسال می‌شود. توجه داشته باشید که می‌توانید تا 50 پاسخ سریع را از قبل آماده کنید.

مزیت پاسخگویی سریع در واتساپ تجاری این است که مجبور نیستید متنی را که باید به طور مکرر برای مشتریان مختلف ارسال کنید تایپ کنید و کاربران فقط با تایپ یک کلمه می‌توانند به سرعت به متن پیام دسترسی پیدا کنند. پاسخگویی سریع در مواردی مانند ارسال آدرس شرکت، قیمت محصولات و خدمات، شرایط تعویض یا استرداد وجه، شرایط گارانتی، شماره کارت و قدردانی بسیار مفید است.

چت‌ها را دسته بندی کنید

واتس اپ تجاری به شما این امکان را می‌دهد که چت‌های خود را بر اساس موضوع دسته بندی کنید تا بتوانید به راحتی آن‌ها را جدا کرده و به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

به‌عنوان‌مثال شرکتی که هر روز با فروشنده یا مشتریان مختلفی سروکار دارد قطعا سفارش‌های متفاوتی دریافت می‌کند و تراکنش‌های مالی زیادی دارد، احتمال فراموش کردن برخی سفارش‌ها زیاد است. برچسب زدن یک چت به شما این امکان را می‌دهد که به محض دریافت سفارش یا پرداخت از مشتری، آن چت را به عنوان “سفارش” یا “پرداخت شده” برچسب گذاری کنید تا بتوانید امور مشتری را با دقت زیادی انجام دهید.

علاوه بر این، تگ کردن کار شما را منظم‌تر می‌کند. در نتیجه زمان کمتری را برای بررسی درخواست‌ها و مواردی که نیاز به پیگیری دارند صرف می‌کنید.

کاتالوگ محصولات ایجاد و ارسال کنید

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های واتس اپ بیزینس امکان ایجاد کاتالوگ برای معرفی و نمایش محصولات، امکانات و قیمت آن‌ها است. کاتالوگ تجاری واتس اپ مزایای زیادی دارد. با ایجاد کاتالوگ دیگر نیازی به توضیح و معرفی تک تک محصولات ندارید و فقط در چت خود کاتالوگ را با مشتری به اشتراک می‌گذارید. به این ترتیب مشتری می‌تواند محصولات را بررسی کرده و به راحتی از قیمت آن‌ها مطلع شود و نیازی به تبلیغات ندارید.

به این ترتیب هم در وقت خود صرفه جویی می‌کنید و هم توضیحات کافی به مشتری ارائه می‌دهید. با یک کاتالوگ، نه تنها می‌توانید محصول مورد نظر مشتری را نشان دهید، بلکه سایر محصولات خود را که مشتری از آن بی اطلاع است یا نمی‌خواهد بخرد را نیز در معرض دید قرار می‌دهید و به این ترتیب می‌توانید بر خرید و فروش خود تأثیر بگذارید.

بیشتر بخوانیم: بازاریابی توییتر یا توییتر مارکتینگ چیست؟ همراه با مثال کاربردی

در پایان

در این مقاله توضیح داده‌ایم که WhatsApp Business چیست و چه تفاوتی با واتس‌اپ معمولی دارد. همچنین نحوه استفاده از هر یک از ویژگی‌های واتساپ تجاری را به شما آموزش داده‌ایم. امیدواریم این مقاله از سری آموزش‌های دیجیتال مارکتینگ برای شما مفید واقع شود.

هم‌اکنون کلیک کنید