02166703497

جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
021-66703497

ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 (راهنمای کامل)

ترندهای دیجیتال مارکتینگ

ترندهای دیجیتال مارکتینگ مانند سایر حوزه‌ها ابتدا و انتهای سال پس از بررسی‌ها وانجام تحقیق‌ توسط کارشناسان این حوزه منتشر می‌شوند. دیجیتال مارکتینگ با سرعت نور در حال حرکت است. نه تنها سالانه بلکه می‌توان گفت حتی ماهانه شاهد ظهور روش‌ها و ترندهای دیجیتال مارکتینگ هستیم که نحوه جذب، ارتباط و بازاریابی را تغییر می‌دهند.  

با این حال همراهی با این تغییرات برای موفقیت کافی نیست. برای موفقیت در دنیای سریع باید چند گام جلوتر باشید. اگر چه در اغلب حوزه‌ها ترندها به طور سالانه منتشر می‌شوند اما این موضوع به این معنی نیست که از آن‌ها تنها می‌توان در همان سال استفاده کرد. در حقیقت شما به کمک ترندهای دیجیتال مارکتینگ می‌توانید نقشه‌ی راه آینده‌ی خود را رسم کنید.  

با توجه به جذابیت ترندها و نقش آن‌ها در موفقیت کسب و کارها در این یادداشت به بررسی مهم‌ترین ترندهای دیجیتال‌ مارکتینگ در سال 2022 می‌پردازیم. در ادامه با ادتواپ همراه باشید. 

چرا باید از ترندهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کرد؟ 

شاید این سوال برای شما مطرح شود که اگر یک استراتژی یا یک روش خاص بازاریابی به طور مداوم برای کسب و کار شما مفید بوده است چرا باید آن را تغییر دهید؟ 

ابتدا باید به این موضوع اشاره کرد اگر یک استراتژی در حال حاضر کارساز است به این معنی نیست که در آینده به خوبی امروز عمل کند. شما باید همیشه یک قدم جلوتر باشید یا حداقل با ترندهای نوظهوری که موفقیت شما را تحت شعاع قرار می‌دهند همراه باشید.  

به طور کلی می‌توان گفت ترندهای دیجیتال مارکتینگ به شما این امکان را می‌دهند که 

  • با نحوه خرید و تحقیق درباره‌ی محصولات و خدمات مصرف‌کنندگان همراه باشید. 
  • در جریان تغییرهای رفتار و اولویت‌های مصرف‌کنندگان باشید. 
  • نسبت به این موضوع که مخاطب هدف شما چه کسی است و به چه چیزی از کسب و کار شما نیاز دارد به طور کامل آگاه باشید. 
  • برای صرفه‌جویی در هزینه به تغییرات بازار گوش دهید و به آن‌ها در کمترین زمان ممکن پاسخ دهید. 
  • برای طولانی مدت در بازار هدف و در میان رقبای خود برای مصرف‌کنندگان مناسب و معتبر باشید. 

ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 

همانطور که گفتیم بسیاری از روش‌ها و استراتژی‌ها در دنیای دیجیتال مارکتینگ تغییر می‌کنند. به همین دلیل برای کمک به شما برخی از محبوب‌ترین ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 در ادامه آورده خواهد شد. در صورت لزوم شما می‌توانید با این تغییرات سازگار شوید و برای موفقیت خود از تمام ظرفیت خود استفاده کنید.  

سرمایه‌گذاری در بازاریابی درونگرا 

در سالی که گذشت دنیا با تغییرات بی‌سابقه‌ای روبرو شد و تاکتیک‌های بازاریابی برونگرا نتوانستند مانند گذشته در دستیابی به چشم‌اندازها و مشتری‌های راغب (لیدها) به خوبی عمل کنند. در حقیقت تغییر فعالیت‌های حضوری به کار در منزل باعث شده است که بازاریابی درونگرا در خط مقدم تاکتیک‌های موثر حضور پیدا کند. به عنوان مثال به دلیل همه‌گیری کرونا برای جلب توجه بیشتر مشتریان افزایش قابل توجه‌ای در برگزاری رویدادهای مجازی رخ داده است. 

بدون شک خستگی ناشی از خیره شدن به صفحه‌ی نمایش یکی از مسائل بزرگ در جلب توجه مخاطب هدف به شمار می‌آید. اغلب کسب و کارها تلاش کرده‌اند که رویدادها، وبینارها و کنفرانس‌های مجازی مختلفی را برگزار کنند.  

اکثر کسب و کارها برای جا نماندن  از قافله توجه‌ای به جزییات نکرده و در بیشتر اوقات شاهد ارائه یک پاورپوینت خشک و خالی بوده‌ایم یا با یکی از مدیران کسب و کارها طرف بودیم که در آشپزخانه‌ی خود صحبت می‌کرد. 

از این رو می‌توان گفت رقابت در سال 2022در پرداخت و تولید حرفه‌ای‌تر محتوا و ارائه‌ی آن به کمک تجهیزات با یک میزبان حرفه‌ای بدون پس‌زمینه‌ی آشپزخانه است. 

بازاریابی درونگرا می‌تواند ابزاری ارزشمند برای ایجاد آگاهی از برند و اعتماد از طریق استراتژی‌های مناسب برای سوق دادن مشتری به جست‌وجوی محتوای شما باشد.  

فرآیند بازاریابی درونگرا به شما برای تولید محتوای ارزشمند و باکیفیت متناسب با مخاطبان هدف و پرسونای خریدار و نیازها و خواسته‌های او نیاز دارد. 

ترندهای دیجیتال مارکتینگ؛ مشتریان را به بزرگترین تبلیغ‌کنندگان خود تبدیل کنید 

بهره بردن از مشتریان و توجه به نیازها و خواسته‌های آن‌ها یکی دیگر از ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 است. 

قیف بازاریابی دیگر کهنه و قدیمی شده است. در حقیقت امروزه بیشتر کسب و کارها فلایول را جایگزین قیف یک‌طرفه‌ی بازاریابی کرده‌اند و دنیای قیف بازاریابی مشتریان در اولویت نیستند اما به مجرد اینکه مخاطب هدف به یک مشتری تبدیل شود کسب و کار آن‌ها را تا زمان تمدید قرارداد نادیده می‌گیرند. 

با این حال فلایول مشتری را در مرکز خود قرار می‌دهد. از آنجایی که از گذشته تا امروز بازاریابی دهان به دهان یکی از قدرتمندترین تاکتیک‌های بازاریابی بوده است عاقلانه است که نه‌ تنها به مشتریان خود خدمات دهید بلکه آن‌ها را به یکی از مدافعان و مورجان برند خود تبدیل کنید. در حقیقت ارائه خدمات عالی به عنوان یک استراتژی بازاریابی موفق عمل می‌کند. 

به کمک فلایول نه تنها مشتریان خود را همیشه خوشحال نگه خواهید داشت بلکه به آن‌ها قدرت خواهید بخشید. لازم به ذکر است که تاکید زیادی بر خدمات به مشتری داشته باشید. تیم خود را برای رسیدگی بهتر به درخواست‌ها و سوال‌های مشتریان خود آموزش دهید. 

این امر باعث می‌شود مشتریان شما برای شما بازاریابی کنند. آن‌ها می‌توانند از طریق شبکه‌های خود به صورت آنلاین یا حضوری به تبلیغ و حمایت از کسب و کار شما بپردازند. 

ترندهای دیجیتال مارکتینگ؛ بازاریابی محتوا 

 بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا از دیگر ترندهای دیجیتال مارکتینگ سال 2022 به شمار می‌آید. در حال حاضر تمام کسب و کارها در حوزه‌های مختلف بر بازاریابی محتوا تمرکز کرده‌اند. در حقیقت کسب و کارها بیش از پیش به سمت انتشار محتوای مرتبط با تبلیغات خود، سرمایه‌گذاری بیشتر بر تولید محتواهای منحصر به فرد و پرداخت هزینه‌های تولید محتوا حرکت کرده‌اند. 

اما شاید از خود بپرسید چرا باید به ترندهای فعلی بازاریابی محتوا هم اهمیت بدهیم؟ از آنجایی که ۴۷ درصد از خریداران قبل از تعامل با بخش فروش کسب و کار سه تا پنج مطلب از محتواهای تولید شده را مشاهده می‌کنند شما باید بیش از پیش به بازاریابی محتوا توجه کنید. در واقع خریداران انتظار دارند که برندها برای جلب توجه و علاقه‌ی آن‌ها محتوای جذاب تولید کنند. 

برای اطمینان از کارآیی و نتیجه‌بخش بودن استراتژی‌های بازاریابی محتوای خود به  محتوایی که نسبت به سایر محتواها بیشتر مورد توجه خریداران، مخاطبان هدف و مشتریان فعلی شما است توجه کنید. 

بیشتر بخوانید: 

تولید محتوای ویدیویی و به اشتراک گذاشتن آن 

اگر چه بازاریابی ویدیویی تاکتیک جدیدی به حساب نمی‌آید اما تاثیر و محبوبیت محتوای ویدیویی در سال‌های اخیر بالاخص پس از همه‌گیری کرونا سر به فلک کشیده است. آمار و ارقام نشان می‌دهند که تولید محتوای ویدیویی جذاب یکی از ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 است. 

در حقیقت رفتار مصرف‌کننده نشان می‌دهد که از محتوای ویدیویی می‌توان در تمام بخش‌های فلایویل استفاده کرد. اگر چه کسب و کارها از لحاظ تاریخی از محتوای ویدیوی تنها به عنوان ابزاری برای معرفی برند و محصولات یا خدمات خود استفاده می‌کردند اما امروزه ویدیو می‌تواند علاوه بر فروش به شما در ارائه خدمات بهتر به مشتری کمک کند. 

برخلاف گذشته که به دلیل هزینه‌های زیاد تولید و منابع اندک تولید محتوای ویدویی برای تمام کسب و کارها میسر نبوده است اما امروزه در دسترس‌تر است. در واقع امروزه با کاهش هزینه‌های تولید محتوای ویدیویی به لطف پیشرفت تکنولوژی مانع بزرگی از سر راه تمام کسب و کارها برداشته شده است. در حقیقت تلفیق محتوای ویدیویی با استراتژی بازاریابی کمتر ترسناک به نظر می‌رسد.  

امروزه شما تنها به کمک یک تلفن هوشمند مانند iPhone و یک نرم‌افزار مانند Adobe Premiere Pro به راحتی می‌توانید به تولید محتوای ویدویی بپردازید. به احتمال زیاد حالا دیگر این موضوع را درک کرده‌اید که چرا تولید محتوای ویدیویی در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ  سال 2022 قرار گرفته است. 

ترندندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022؛ جذب مخاطب جدید با تبلیغات همسان 

وقتی برند برای نمایش محتوای خود در وب‌سایت دیگری هزینه می‌کند در حقیقت در تبلیغات همسان سرمایه‌گذاری کرده‌ است. برخلاف تبلیغات سنتی که بر پایه ایجاد وقفه و برجسته کردن تبلیغ طراحی می‌شوند تبلیغات همسان به منظور ترکیب شدن تبلیغ برند شما با محیط میزبان طراحی شده‌اند. این سازگاری به حدی زیاد است که مخاطب جدید به ندرت می‌تواند تبلیغ بودن آن را تشخیص بدهد. 

تبلیغات همسان یکی از ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 به شمار می‌آید که کاهش اثرگذاری تبلیغات سنتی را هدف گرفته است.  به دلیل سازگاری تبلیغات همسان با محیط میزبان و عدم ایجاد وقفه در فعالیت مخاطب مصرف‌کنندگان به احتمال زیاد آن‌ها را مصرف می‌کنند. در حقیقت مصرف‌کنندگان تبلیغات همسان را بیش از ۵۰ درصد بیشتر از تبلیغات بنر مشاهده می‌کنند. 

نمونه‌های زیادی از تبلیغات همسان را می‌توان در شبکه‌های اجتماعی، از طریق نتایج موتور جست‌وجو، مطالب پیشنهادی (آن دسته از لینک‌ها به محتوای مختلف دیگری که می‌توانید در پایین صفحه روی آن کلیک کنید تا اطلاعات بیشتر درباره‌ی آن محتوا یا مرتبط با آن بخوانید) یا در کمپین‌ها مشاهده کرد. 

به عنوان مثال اینستاگرام برای تبلیغات همسان به طور معمول با برندهای تجاری همکاری می‌کند. با بهره‌گیری از ویژگی‌های استوری اینستاگرام برندها می‌توانند پست‌هایی را به اشتراک بگذارند که شبیه سبک استوری‌هایی باشند که کاربران عادی ارسال می‌کنند اما به طور نامحسوس محصول مورد نظر برند را تبلیغ کنند. 

لازم به ذکر است که رمز موفقیت تبلیغات همسان طبیعی بودن آن است.  

بیشتر بخوانید: 

ترندهای دیجیتال مارکتینگ

ترندهای دیجیتال مارکتینگ؛ بازاریابی شبکه‌های اجتماعی 

در ادامه‌ی بررسی ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 باید نگاهی به بازاریابی شبکه‌های اجتماعی و ترندهای آن بیندازیم. تنها در ایالات متحده ۷۹ درصد از مردم دارای حداقل یک حساب کاربری در یکی از شبکه‌های اجتماعی هستند. در سطح جهانی بیش از ۳.۷ میلیارد کاربر شبکه‌ی اجتماعی وجود دارد.  

این آمار و ارقام باعث شده است که بازاریابی شبکه‌های اجتماعی بیش از پیش به یک کانال محبوب تبدیل شود که در حال حاضر بخشی از استراتژی بازاریابی بیشتر کسب و کارها را به خود اختصاص داده است.  

بازاریابی شبکه‌های اجتماعی به شما این امکان را می‌دهد تا در حد یک رابطه‌ی شخصی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. 

از محتوای موقت و دائمی استفاده کنید 

عملکرد شبکه‌های اجتماعی با یکدیگر متفاوت است. در حقیقت هر یک انواع محتواها در پلت‌فرم خاصی بهتر عمل می‌کنند. محتواهای موقت (زودگذر) و محتواهای دائمی (طولانی‌مدت) هم از این قاعده مستثنی نیستند. برای درک این موضوع که چرا استفاده از این دو نوع محتوا در لیست  ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 قرار گرفته است بیایید نگاهی عمیق‌تر به آن‌ها بیندازیم. 

بازاریابی موقت شبکه‌های اجتماعی  

امروزه استوری‌های اینستاگرام و فیس‌بوک ایجاد محتوای موقت را بسیار ساده کرده‌اند. استوری‌های اینستاگرام و فیس‌بوک عکس‌ها و ویدیوهایی هستند که قبل از ناپدید شدن برای همیشه ۲۴ ساعت نفس می‌کشند.  

 محبوبیت استوری‌های اینستاگرام بسیار زیاد شده است و رفتار کاربر در استوری‌ها به سمت محتوای سرگرم‌کننده و لوفای (محتوای تولید شده در خانه با کمترین امکانات) به همراه استفاده از ویژگی‌های استوری‌ها مانند نظرسنجی متمایل شده است.  

موقت بودن استوری تنها عامل تمایز آن‌ها نیست. اینستاگرام این امکان را فراهم کرده است که به کمک فیلترها، گیف‌ها و متن‌های رنگی استوری خود را ویرایش کنید. به دلیل این ویژگی‌های جذاب اغلب برندها استراتژی خود را اصلاح کرده‌اند و بخشی از آن را به تولید و انتشار محتوای موقت اختصاص داده‌اند که نسبت به سایر محتواهای خود در شبکه‌های اجتماعی متفاوت است. 

محتوای دائمی شبکه‌های اجتماعی 

محتوای دائمی در حقیقت ارائه یک محتوا در یک بازه زمانی طولانی‌مدت است که کاربر در هر زمان به آن دسترسی داشته باشد. از آنجایی که کاربران اینستاگرام در طول روزهای کاری هفته فعالیت بیشتری دارند به نظر می‌رسد آن‌ها به دنبال استراحت هستند! 

استفاده از صدای برند و دیدگاه شما برای یافتن چگونگی ارائه خدمات به مخاطبان هدف در آن وقفه‌ی کوتاه برای استراحت بسیار مهم است. آیا حضور شما باید آموزنده باشد یا به دنبال محتوایی سرگرم‌کننده هستید؟ انتخاب شما هر چیزی که هست باید با پیام برند شما مطابقت داشته باشد. 

با ترکیب محتوای موقت و دائمی در شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام و فیس‌بوک به کسب و کار خود اجازه می‌دهید شخصیت و استعداد برند را بیش از پیش به نمایش بگذارد. در حقیقت شما به کمک این دو نوع محتوا عناصر مهم برند خود را در معرض دید مخاطبان هدف خود قرار می‌دهید. لازم به ذکر است که شفافیت و دقت دو عامل کلیدی در موفقیت شما به شمار می‌آیند. 

بیشتر بخوانید: 

همکاری با میکرواینفلوئنسرها 

اگر چه اینفلوئنسر مارکتینگ در انواع بازاریابی‌های مدرن اعم از تبلیغات، محتوای ویدیویی، شبکه‌های اجتماعی و وبلاگ‌ها نقش اصلی را ایفا می‌کنند اما امروزه کسب و کارها دیگر محدود به افراد مشهوری که همه آن‌ها را می‌‌شناسند نیستند. 

در حقیقت میکرواینفلوئنسرها یا همان تاثیرگذاران خرد هم توانسته‌اند در سال‌های اخیر جایگاه خود را در شبکه‌های اجتماعی پیدا کنند. آن‌ها در حال حاضر در تبدیل لیدها، ارتباط با مخاطبان هدف و افزایش آگاهی از برند نقش مهمی را به عهده گرفته‌اند. از این رو همکاری با میکرواینفلوئنسرها توانسته خود را در لیست ترندهای دیجیتال مارکتینگ در سال 2022 جا دهد. 

میکرواینفلوئنسرها به آن دسته از کاربرانی گفته می‌شود که دنبال‌کننده کمتری (به طور معمول هزار تا ده هزار دنبال‌کننده) دارند. اگر این افراد ممکن است دنبال‌کننده‌ی زیادی نداشته باشند اما پست‌های آن‌ها به دلیل تعامل زیاد اغلب اثربخشی بیشتری دارند. 

علاوه بر این از آنجایی که آن‌ها افرادی معمولی و روزمره‌نویس به حساب می‌آیند مخاطبان هدف شما آن‌ها را بیشتر مانند دوستان و اعضای خانواده‌ی خود می‌بینند. از این رو شانس اعتماد به نظرها و توصیه‌های آن‌ها بسیار زیاد است. 

میکرواینفلوئنسرها را باید آینده‌ی اینفلوئنسر مارکتینگ دانست. اگر چه ممکن است برای پیدا کردن یک اینفلوئنسر تنها چشمتان به دنبال عدد دنبال‌کننده‌ی آن‌ها باشد اما به خاطر داشته باشید که تاثیر و نفوذ واقعی در نرخ تعامل (نرخ کلیک، نرخ اشتراک‌گذاری و نرخ فروش) زیست می‌کند. 

بیشتر بخوانید: 

سخن آخر 

سازمان‌ها در سراسر جهان به دلیل شعله‌ور شدن بیماری کرونا ضربه بزرگی را متحمل شدند. از آن زمان مردم روش‌ خرید خود را تغییر داده‌اند و درحال حاضر بیش از پیش به خرید اینترنتی تمایل دارند. از این رو اغلب کسب و کارها برای حفظ و برقراری ارتباط با مشتریان و مخاطبان هدف خود به اینترنت روی آورده‌اند. 

ترندهای دیجیتال مارکتینگ و تغییر روش‌های این دنیا چیز جدیدی نیست. با این حال در این سال‌ها استفاده از آن‌ها شدت پیدا کرده است و برخی از استراتژی‌ها به دلیل تازه‌نفس بودن و استفاده از ویژگی‌های جدید محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند. برای شکوفایی در این دوره باید از استراتژی‌های دیجیتال مارکتینگ جدید و آزمایش‌شده‌ای بهره ببرید که در عمل توانسته‌اند نتایج شگفت‌انگیزی را در پی داشته باشند. 

از ترندهای دیجیتال مارکتینگ برای رشد کسب و کار خود استفاده کنید. اگر کمپین‌ها و تبلیغات فعلی شما با این ترندها مطابقت ندارد می‌تواند به آرامی این تغییرات را اعمال کنید. تا زمانی که با ترندهای دیجیتال مارکتینگ حرکت کنید و همیشه برای تغییر آماده باشید کسب و کار شما از سایر رقبا عقب نخواهد افتاد. 

با گسترش خیره‌کننده‌ی خرید اینترنتی رقابت بین کسب و کارها بسیار شدت گرفته است. از این رو از آنجایی که آژانس‌های دیجیتال مارکتینگ بیشتر به الگوهای تبلیغاتی امروزی مسلط و مجهز هستند اغلب کسب و کارها به سوی به کار گرفتن آن‌ها حرکت کرده‌اند. 

شما می‌توانید با برقراری ارتباط با کارشناسان ما در تیم ادتواپ علاوه بر پیدا کردن پاسخ سوال‌های خود از خدمات ما در زمینه‌ی دیجیتال مارکتینگ به منظور افزایش محبوبیت برند خود و توسعه کسب و کارتان بهره ببرید.